10 adımda kadınlar için SEO

shutterstock_101655745

(Çok tutulunca devamı çekilen filmler gibi bizim İçerik ve SEO’nun Fırtınalı Aşkı yazımız da çok beğenilince arkadaşımız ve sıkı takipçimiz Sandru, devam niteliğinde “10 Adımda Kadınlar İçin SEO” yazısını yazdı. Böylece biz de ilk kez bloğumuzda bir konuk yazar ağırlamış olduk. Bizimki miyavlamaksa Sandru’nunki kükremek gibi olmuş, çok da güzel olmuş. Herkese iyi sarsılmalar!)

Erkek tavlamayı bilen her kadın, şunu da çok iyi bilir ki bu işin çok önemli bir kuralı vardır. Sanki siz onu tavlıyormuş gibi değil de onun hayallerindeki kadınmışsınız, karşısına çıkmışsınız ve o sizi tavlamış gibi bir düzenek kurmak gereklidir. Karışık ve zor gelmesin. Aslına bakarsanız pek kolaydır. Üstünüzde başınızda bir iki değişiklik, takıldığınız yerlerde bir-iki optimizasyon yaptınız mı ta- taaaaaa… Hep aradığı, öylece karşısında duruyormuş gibi hissediverir erkekler. Bundan dolayıdır ki biz işini bilen kadınlar “Sen bugüne kadar nerelerdeydin?” lafını çok sık duyarız. Bu açıdan bakınca, erkek tavlamanın arama motoru optimizasyonu yapmaktan pek bir farkı yoktur. Kullanıcı Google’da sizi aradığını düşünür. Oysa ki aslında siz onun ne aradığını araştırıp, bir iki optimizasyon ile kendiniz çıkmışsınızdır karşısına. Hem de en albenili şekliyle… Demem o ki erkek tavlamayı biliyorsanız iyi bir SEO uzmanı olmanız an meselesi. Bir bu yazıyı okumanıza bakar. İşte başlıyoruz.

1) Çoğunluğa Oynayın

Bilmelisiniz ki erkekler çoğunlukla birer ikoncan değillerdir. Modayla ilgili sadece bir takım basit zevkleri vardır. Bu yüzden erkek tavlama konusunda şansınızı yüksek tutmak için “tarz” ve “cool” kıyafetlerden kaçınıp tercihinizi “klasik” ve “seksi”den yana kullanabilirsiniz. Klasik ve seksi olmak oldukça basittir. Uygun olduğunu düşündüğünüz bir kıyafeti giydikten sonra, Whatsapp aracılığı ile yakın erkek arkadaşlarınız arasında küçük bir kamuoyu yoklaması yapın. Arama motorlarında da durum farklı değildir. Kullanıcıları tavlamanın ilk altın kuralı çoğunluğa oynamaktır. Ve bu iş erkek arkadaşlarınız arasında yapacağınız kamuoyu yoklamasından bile daha kolaydır. Google Keyword Tool aracılığı ile üzerine oynamayı düşündüğünüz anahtar kelimeler için ufak bir sorgu yapın ve arama hacmi yüksek olan kelimeleri tercih edin. Giy-çıkart yok. Bilgisayar başından… Hangi kızlar tarz giyinebilir? “Ben illa modadan anlayan, ince zevkleri olan bir erkek istiyorum.” derseniz, istediğiniz kadar tarz kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Az önce podyumdaymış da oradan gece kulübüne gelmiş gibi gözükmenizde bile sakınca yok. Zaten o ince zevkleri olan çocuk da sizin gibi bir kadın arıyor olmalı şu anda. Ve sizi gördüğü anda ta- taaaaaaa!!! Arama motoru optimizasyonu için de durum aynıdır. Yani; çok özel insanlara hitap etmek istiyorsanız, araması az da olsa, özel kelimelere oynayabilirsiniz. Evet, tavlayabileceğiniz kullanıcı sayısı azalır ama eğer “paraşüt yedek parçası” satacaksanız, herkesi değil sadece o paraşüt yedek parçası arayan insanları sitenize çekseniz iyi olur zaten. Nitekim başka şey arayıp, paraşüt yedek parçasını görünce kaçan insanlar sitenizin Google arama sonuçlarındaki yerini kötü etkileyecektir. – Bu arada paraşüt yedek parçası- diye bir şey var mı bilmiyorum.

2) Doğal Olun

Haklısınız, yazının başında her şeyin bir kumpas olduğunu ben söyledim size. Şimdi de doğal olun diyorum değil mi? Demek istediğim şu: Eğer esmerseniz, kapkara teniniz, kapkara saçlarınız varsa, sırf çoğunluğa oynamak için sarışın olmak iyi bir fikir değildir. Gece kulübünde, karanlıkken, çekici gelseniz de ertesi sabah ne olacak?! Hayatınızın geri kalanı ne olacak!!! Çoğunluğa oynayacağım diye, doğallığınızı bozmayın. Arkasını dolduramayacaksanız, yapmacık vaatlerle adamları kandırmayın. Zira sonuçta adam kaçacak, etrafta da sizin hakkınızda kötü konuşacaktır. Arama motoru optimizasyonu için de aynı şey geçerlidir. Diyelim çoğunluğa oynayacağım diye, arama kelimelerini arka arkaya, yan yana dizdiniz ve Google’da üst sıralara çıkıp, kullanıcıların sitenize gelmesini sağladınız. Sitede o arama kelimelerinin arkasını dolduramadıysanız kullanıcıyı yapmacık vaatle kandırmışsınız demektir. Kullanıcı koşarak uzaklaşır (bounce), size de Google aracılığı ile kötü repütasyon bırakmış olur. Böylece arama sonuçlarında yukarı çıktığınız gibi, aşağıya inmeye başlarsınız.

3) Bakımlı Olun

Bakımlı olmak bir kadının en büyük silahıdır. Unutmayın; çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır. Yatmadan makyajınızı mutlaka silin, kıyafetinize uygun aksesuarlar takın, topuklu ayakkabı her zaman artı puan. Valla ben dudak dolgusunu da beğeniyorum. Ama 6 ayda bir yinelemek şart. İçerik yazmak da aynı bakımlı olmaya benzer, bir yazının en büyük silahlarından bir tanesi sık güncellenmesidir. İster yorum kutucuğu koyun yazının altına kullanıcılar sizin için güncel, bakımlı tutsunlar yazıyı; ister siz arada sırada eklemeler, farklılaştırmalar yapın. Aksesuarlarını değiştirin, dolgusunu yaptırmayı atlamayın.

4) Rekabete Gerek Yok

Artık temel bilgilere sahipsiniz. Çoğunluğa oynayacak, bakımlı olacak, bunu yaparken de arkasını dolduramayacağınız vaatler sunmayacaksınız. Ancak bilmeniz gereken başka unsurlar da var. Rekabetin en az olduğu, kadınların çoğunun çirkin ve güzellerin erkek arkadaşlarının olduğu ortamları yakalarsanız şansınız artar. Yani gidip Antalya’da Rus kadınların cirit attığı barlarda “Erkek tavlayacağım ben!” diye tutturmayın. İçerik yazmaya gelecek olursak, yapmanız gereken şey Google Keyword Tool aracılığı ile kelimelerin rekabet vaziyetlerini de kontrol etmek! Eğer aynı kelime için savaşan çok internet sitesi varsa şansınız da azalır. Çok basit, az rekabet yüksek şans demektir.

5) Bağlantı İyidir

Ne kadar çok arkadaşınız varsa, bu arkadaşlarınız güvenilir insanlarsa ve sizden bahsedip duruyorlarsa, tavlayacağınız adamların gözüne çarpma ihtimaliniz artar. Arama motoru optimizasyonunda da durum benzerdir. Size ne kadar çok link/bağlantı veren site varsa ve bir de bu siteler güvenilir sitelerse, Google da sizin güvenilir olduğunuzu düşünür ve üst sıralara taşır. Böylece kullanıcıların sizi görme ihtimali artar.

6) Aradığına Sahip Olduğunuzu Gösterin

Artık yavaş yavaş olayı çözmüş olmalısınız. Bütün iş onun ne aradığını çözmek, aradıklarına sahip olmak, arkadaşlarından sizi duymasını sağlamak sonra da olayla hiç ilginiz yokmuş gibi etrafında gezinmek. Neredeyse son adıma geldik: Aradığı şeye sahip olduğunuzu gösterin! Artık şuh bir gülücük mü, dekolte mi, ne göstereceğiniz adamın ne aradığına bakar. Arama motoru için optimize edilmiş bir içerik yazmanın da adımları birebir erkek tavlamakla aynıdır. Kullanıcıların ne aradıklarını çözmek, aradıkları şeyler hakkında yazılar yazmak, bu konular ile ilgili güvenilir sitelerden linkler almak ve Google aramalarında karşılarına çıkmak. Ve son adım erkek tavlamanın son adımından çok daha kolay. Sonuçlar içerisinde de size tıklamaları için description alanlarında (Google’de gözüken kısım) aradıkları içeriğe sahip olduğunuzu göstermeniz gerekiyor. Zaten Google’da size yardım edecek burada, aradığı kelimelerden sizin description’ınızda olanları bold yapıp çıkaracak kullanıcının karşısına.

7) Davetkar Olun

Adam size yaklaştı, her şey şahane. Ağınıza düşürmek üzeresiniz. Tek ihtiyacınız davetkar bir çift söz, bir bakış, bir dokunuş! Gelelim içeriğinize… Kullanıcı Google’ın bold yaptığı kelimeleri gördü, her şey şahane. Bu sefer kullanıcıyı ağınıza düşürmek üzeresiniz… Tek ihtiyacınız description alanınızda, davetkar, call to action’lı bir cümle.

8) Kuzu Mu Bu Erkekler?

Dışarıda aslan, evde kuzudur bu erkekler. Ama bahsettiğim bu değil. Erkeklerde çok sık gözlenen sürü psikolojisinden bahsediyorum. Bir kaç erkeğin çok beğendiği kadına talep anında artar. Çünkü koyun gibidir bu erkekler. “Birileri beğendiyse demek ki bir şey var.” derler, düşünmeden düşerler kadının peşine. Parmağında alyans olan kadınların daha çok ilgi görmesi de tam olarak bundandır. Beğenilen kadına daha çok ilgi olur, daha çok ilgi gören kadın daha da çok beğenilir, kısır döngü böyle uzar gider. İçerik için de aynı şey geçerli. Sitenize girenlerin beğendiği (uzun zaman geçirdiği, site içerisinde başka sayfalara geçmesini sağlayan) içerikler, Google tarafından algılanarak yukarıya çıkarlar, Bu da diğer kullanıcıların görmesi, onların da siteye girmesini sağlar. Sık tıklanılan içerik daha yukarı çıkar, daha yukarı çıkan içerik daha sık tıklanır.

9) Azı Karar Çoğu Zarar

Bütün numaralarınızı gösterip adamı tavladıysanız, son bir önerim daha olacak. Çok üstüne düşmeyin, durmadan konuşup bir şeyler anlatmayın, adamı baymayın. Sus pus da oturmayın ha… Azı karar, çoğu zarar. Google da böyledir çok kısa yazıları da çok uzun yazıları da sevmez… 300 – 350 kelime ideal. İşte bu kadar basit.

10) Tek Farkı Var

Kullanıcı ve erkek tavlamak için gerekli optimizasyonları yapmak birbirlerine çok benzer. Aradaki tek fark, içeriye davet ettikten sonra kullanıcıya istediğini hemen vermek gerekir, erkeği ise bir süre bekletmek. Not: Bu yazı 300 kelimeden uzun demeyin, hem SEO uzmanı değilim hem de 3 senedir aynı erkekle birlikteyim ben!

Sandru