İçerik ve SEO’nun fırtınalı aşkı

 

icerik-ve-seonun-firtinali-aski

İçerik pazarlamasının en can alıcı noktası SEO, kabul. “Sayfamız Google’da üste çıksın.” ifadesi ise belki de en çok kullanılan bir SEO tarifi ve hayali. İçerik ve SEO’yu bir çift olarak düşünürsek SEO erkek tarafı, içerik de kız tarafı gibi. Daha analitik, teknik, sayısal verilerle arası iyi olan SEO ile söz möz işlerine meraklı içeriğin uzatmalı ilişkisinin sonunda elbette bazen fikir ayrılıkları ve yalnız geçirilen Google’sız akşamlar da olabiliyor.

İçerik ve SEO ayrılmasını düşünemediğimiz çiftler gibidirler. Tamam işte, onlar birbirlerini buldular, hatta birbirlerini bir arada olarak var ediyorlar. İmrenilen, kendini sürekli geliştiren, sürekli farklı yerlere tatile giden, hiç bilmediğimiz restoranları keşfedip aklımıza gelmeyen yemeklerin tadına bakan çiftler gibiler.

Ama işte aşk bu, fırtınasız olmuyor. İçerik, SEO’yu bazen fazla mantıklı ve kuralcı bulurken, SEO içeriği gerçekleri çarpıttığı için suçluyor. Ha bir de söylenmesi gerekenleri birkaç kelime ile anlatmak varken içerik bazen lafı fazla uzatıyormuş. “Sen” diyor içerik, “fazla ihmal etmeye başladın beni. Hep arkadaşların algoritmalarla takılmaya başladın.” SEO da durur mu, yapıştırıyor cevabı: “Hayat öyle senin okuduğun kitaplardaki, oynadığın kelimelerdeki, kıkır kıkır oluşturduğun listelerdeki gibi tozpembe değil. Bu işin matematiği var, istatistiği var.”

İşte bazen böyle kavga edip birbirine küsen ve birbirinden uzaklaşan içerik ve SEO çifti yüzünden biz dünyalılar da bazen ya sadece hikayeye dalıp işin SEO kısmını unutuyoruz ya da tamamen SEO’nun bize verdiği anahtar kelimelerden kuru kuru, tatsız tutsuz içerikler hazırlıyoruz. İçerik ve SEO birbirilerini özleyip, birbirleri olmadan yaşayamayacaklarını anladıklarında, yani aslında biz de taraf tutmayı bıraktığımızda içerik pazarlaması da olması gerektiği gibi oluyor.

Matematikten gözü korkarak büyüyen ve işin teknik, sayısal kısımlarına korkuyla karışık saygıyla bakanlar SEO’yu yüceltip içeriği küçümserken, içeriğin başının tacı olduğunu her fırsatta söyleyen SEO neyse ki bazı kuru kafaları ikna edebiliyor. Bir bakar mısınız şu içeriğin zarafetine, güzelliğine, yaratıcılığına ve içtenliğine… Hayır, SEO ve içerik bir arada güzel. Çiftler arasında kavga olur bazen, öyle kötü kalpli kaynanalar gibi ortalığı karıştırmayalım!