Nostaljik müziğe tık tık

shutterstock_208329604

“80’lerde doğanların hatırlayacakları şeyler”, “90’larda çocuk olmak” gibi ifadelerle paylaşılan içerikleri çok görüyor ve seviyoruz. Güzel çünkü bir yerlerimize dokunan şeyler bunlar. The Nostalgia Machine de sizi çocukluğunuzda moda olan müziklere/şarkılara götürecek özel bir site. Sadece çocukluğunuz da değil, sizden önce de hangi şarkılar dinleniyormuş, radyolarda neler çalınıyormuş, hepsini bulabileceğiniz bir yer. Ergenken günde 50 kere dinleyip şimdi hatırlamadığınız şarkıları bulup tekrar dinlemenize, duygulanmanıza, hazır duygulanmışken bir şarkı daha patlatmanıza ve nostaljik müzik yolculuğuna çıkmanıza neden olan Nostalgia Machine’e thenostalgiamachine.com’dan ulaşabilirsiniz.

Gayet basit bir uygulamayla keşfetmek ya da hatırlamak istediğiniz şarkıları tarihlerine göre seçebiliyorsunuz. Seç 2005’i mesela, saysın döksün sana o zamanlar hangi şarkılar modaymış. Tabii insan nereye kadar gidebilirim diye merak ediyor ve bu sorunun cevabı bu sitede: 1960… Bir de keşke müzik türü seçebilseydik ve daha fazla şarkı türkü olsaydı. Şarkılar “Billboard Year-End Hot 100 Singles” a göre seçildiğinden genelde pop. Her senenin en popüler şarkılarından oluşan sitede daha alternatif müzik türlerinde neler yapılmış sorusunun cevabını bulsaydık ne iyi olurdu.

Listeler gibi kategoriler altında, aslında yeni bir düzen ve öz içerikle beslendiğimiz bugün, müzikle ilgili takip edip zaman geçirdiğimiz siteler arasında gayet de yerini alır Nostalgia Machine. Bir günü 1988 yılındaki popüler şarkılara ayırırken diğer gününüzü başka bir yılın notaları arasında geçirebilirsiniz mesela. Çocukluktan dem vurup geçmişe özlem vurgularına sahip işler hep işe yarıyor. Şimdinin popüler olan şarkılarına gıcık olan hayli kalabalık bir grup var ama çocukken popüler olan şarkıları duyduğumuzda araya giren zaman, mekan ve insanlardan dolayı bir tebessüm etmiyor değiliz. Değil mi?