Mailing’ler denizinde

shutterstock_125746706

Müşteriye ulaşmak ne kadar kolay aslında. Yaz kampanyayı, işte bir de kampanya görseli tasarlat, sonra da tüm müşterilere gönder.  Bir kere dikkat çekmeyi başaramıyorsanız ve maili o sırada okuyan müşterinin hayatıyla ilgili yakın süreçte sizden bir şey almak gibi bir planı yoksa o mail kendini çöp kutusunda bulur. 15 gün oralarda süründükten sonra da kendini imha eder. Yani müşteriye bu şekilde ulaşmak, çok ama çok kolay!

“Selam Canım Naber?;”

“(Samimiyete göre) Sevgili / Sayın Soyadı;” gibi hitapların artık işe yaramadığını bilmeniz gerekiyor. Online pazarlama stratejilerinde en önemli şey samimiyet ve müşteriyle aranızdaki ilişki. Müşteri size güveniyor mu? Sizin kim olduğunuzu biliyor mu? Zorlama bir aşinalık yaratan bu tarz hareketlerle yalnızca müşteriyi uzaklaştırırsınız.

Anladık, indirim ve bedava var!

İstanbul Belediyesi mezarlıklara “İstanbul’un mezarlıkları temiz ve güvenli” yazısı astı. İnsanlar da “Ne yapalım ölelim mi?” diye sordular doğal olarak. Elbette belediyenin yaptığı şeyi duyurmak istemesi ve yaptığı şeyin değeri anlaşılıyor. İfadedeki bozukluk, algı karmaşalarına neden oluyor. “Bunu %50, bunu %80 bunu da %100 indirdik, 50 kuruş verirseniz King Kong sizin için şarkı söyleyecek” gibi içinden çıkılmaz kampanya mailinglerinin ne demek istediğini biz size söyleyelim; “Azıcık zarar ediyoruz bu ara, müşterileri de kaçırdık biraz. Toparlanmaya çalışıyoruz, gelin bizden alın.”

giphy

Aslında tek yapmanız gereken normal olmak

Kısaca, mailing sırasında sizi müşteriyle buluşturacak olan şeyler; konu başlığı, içerik ve görselden oluşuyor. İşinize farklı bir açıdan yaklaşarak müşterilerinize sunabileceğiniz onlarca şeyin farkına varabilirsiniz. Vereceğiniz ilginç bir bilgi veya herhangi bir uyarı müşterinin mutlaka işine yarayacaktır. Müşterileri mıknatıs gibi kendinizle çalışmaya zorlamak yerine gülümsetmek çok daha değerli olacaktır. Eğer başaramıyorsanız da bize gelin, biz sizin için başarırız.

giphy (1)