Parodilerle gel bana

renklirenkli_1337948068184 (1)

Parodilerin internetteki odaları

Dalga geçmenin sanatla iç içe geçmiş haline parodi deniyor kısaca. Herhangi bir durumun, abartılarak tekrar ortaya çıkarılması ve belki de tamamen komik hale getirilmesidir yani parodi. Parodinin taklit sayılmamasının nedeni ise tamamen aynı kalmak yerine içine abartı ve doğaçlamanın girmesidir.

Oynanacak karakterin tipi tamamen farklı olabilir ama söyledikleriyle kim olduğunu anlarsınız ya da söylediklerini değiştirip, tipini ortaya koyabilirsiniz. Parodiyi, taklitten ayıran farklar bunlar. Mesela Turist Ömer Uzay Yolunda filmi, Star Trek filminin güzel bir parodisiydi.

Online Parodiler Kervanı

Peki, bu işler internet dünyasında nasıl yürüyor, yaygın parodi örneği verin bize derseniz, Hitler’s Reaction adlı videolar deriz. 2004 yılında çekilen Der Untergang adlı II Dünya Savaşı sırasında Hitler’in çöküşüyle birlikte yaşam öyküsünü anlatan filmin “Rant” denen 4 dakikalık kusursuz bir sahnesi bulunuyor. Bruno Ganz’ın canlandırdığı Adolf Hitler, bahsettiğimiz sahnede inanılmaz bir öfke patlaması yaşıyor. İlk parodisi 10 Ağustos 2006 yılında Youtube’a yükleniyor. Hitler’in gündeme, dizilere, filmlere, oyunlara, internete, siyasete verdiği tepkiler olarak videolara metin yazılıyor. Tüm dillerden altyazılarla kullanıcılara sunuluyor. Her ülkenin keşfiyle birlikte, her ülkenin kendi gündemine göre uyarladığı Hitler’in Tepkisi videoları durdurulamaz bir boyutta büyümeye başlıyor.

“Yahu şaka yaptım sen de hemen korktun!”
Vavien – Settar Tanrıöğen

Yaşadığımız karanlık dünyada Hitler olayına yönetmen tatlı bir tepki verirken, yapım şirketi ortalığı ayağa kaldırıyor. Davalar, tazminatlar derken olay sıkıcı, vıcık vıcık bir sürece giriyor. Dedikodulara göre büyük şirketlerde çalışan ve Hitler’in bu komik videolarını paylaşan bazı insanlar işlerinden kovuluyor. Üzerine alınan mı istersiniz, küçük düşürücü bulan mı istersiniz ne arasanız var. Sakin olamıyor insanoğlu. Ama alt tarafı şaka yahu!

Parodilerin paylaşılma ve yayılma hızı oldukça yüksek. Fakat riskli bir iş, parodinin gerçekten iyi olduğuna emin olduktan sonra mutlaka farklı görüşlere de başvurun çünkü ters tepme ihtimali çok yüksek.

Aşağıda da dünyanın en tatlı parodisi var. Keisza, Hideaway şarkısıyla büyük bir başarı yakaladı. Renkli ve eğlenceli klibin daha sonra Rus versiyonu geldi. Rus versiyonu denilince akıllara gelen 90-60-90 vücutları düşünmeye devam edin ve klibi izleyin.

Bu klip;

Bu da parodi;