İçeriğin En’leri

Trophy

 

En çok paylaşılan ve sevilen içerikleri oturup araştıran Jeff Bullas’ın bulduğu sonuçların üzerine biraz da biz araştırma yaparak ve örneklendirerek bir şeyler ekledik. Zamanın hızına yetişme telaşınızı ortadan kaldırın, derin bir nefes alın ve içerik stratejinizi oluşturmaya başlayın!

Markanızın Muhabiri Olun!

Öncelikle bir gazeteci gibi düşünüp, gazetecilikte haberin öğelerini oluşturan 5N1K ile yola çıkmanızda fayda var. Yanına bir de gazetecilikteki gibi merak uyandıran yazı teknikleriyle konulara yaklaşılırsa beklenenin üstünde ilgi görebilirsiniz. Markanızı siz kendiniz bir gazeteci gibi incelemeye başlayabilirsiniz. Ne, nerede, ne zaman, nasıl, neden ve kim sorularına alacağınız cevapları, teknik bir içeriğe dönüştürdükten sonra müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

Önce Bir Liste Yapalım

Günümüzde en çok paylaşılan içeriklere baktığımız zaman en üst sıralarda liste konseptiyle hazırlanan içerikleri görüyoruz. Listeler ustaca görsel ve videolar ile destekleniyor. Konular farklı şekillerde ele alınabiliyor. Eğlenceli ve mizah gücü yüksek listeler, genel kültür listeleri, gezi listeleri, magazin listeleri, tarihi bilgi veren listeler en çok paylaşılanların arasında bulunuyor. Siz de markanızın bilgi verici, yönlendirici ve eğlenceli detaylarını, müşterinin vaktinden çalmadan, hem yazılı hem de görsel şekilde süsleyerek sunabilirsiniz. Okunabilir olması ve iyi araştırılmış olması dikkatleri üzerinize çekmenizi sağlayacak ve bu doğrultuda da içerik stratejiniz başarıya ulaşacak demektir.

Hay Aksi” Demeyi Sevenler Burada Mı?

Jim Carrey’in rol aldığı “Talihsiz Serüvenler Dizisi”ni hatırlayalım. Şimdiye kadar çekilen tüm çocuk filmlerinden daha çok ilgi gördü. Çünkü adında geçen “talihsiz” bir mıknatıs görevi görüyordu ve insanların olumsuz olana çok fazla ilgisi mevcut. Belki de gerçekçilikten kaynaklanıyor olabilir ama insanların bu olumsuza olan ilgilerinden içerik stratejilerinizde faydalanabilirsiniz. Fedon’un oynadığı sigorta reklamı da bir talihsiz serüven olarak adlandırılabilir. İçerik stratejinizi hem eğlenceli hem de talihsiz bir yazı dizisine çevirmek isterseniz, karşılaşacağınız ilgi hiç de talihsiz olmayacaktır!

Görselin Gücü Adına

Tumblr’ın sahip olduğu arınmış ruh ve sadelik belki de markanızın ihtiyacı olan duruşu sergiliyordur. Benzer tasarımlarda bir içerik stratejisiyle yola çıkabilirsiniz. Araştırmalarında sosyal medyada gördüğü büyük ilgiden faydalanarak ve sebep-sonuç ilişkisini fotoğraflayarak hem gazetecilik yapmış oluyorsunuz, hem bilgi ve kanıt paylaşmış oluyorsunuz hem de müşterilerinizi yormak veya zorla ikna etmek yerine onları bilgilendiriyor ve hayat boyu kullanabilecekleri veriler sağlıyorsunuz. Bu stratejiyle beraber müşterilerinize bir bilgi çorbası sunabilirsiniz. Tek tek sadece sıkıcı ve terminolojik bilgilerle dolu makaleler paylaşmak yerine, onlara sunacağınız açıklanmış alıntılar bir bilgi çorbası olacak ve tek dikişte içilebilir, lezzetli içeriklere dönüşecektir. Aynı zamanda bu içerikler, Jeff Bullas’ın hazırladığı en sevilen ve paylaşılan içerikler listesinde dördüncü sırada bulunuyor.

Birinci Belli, İkinci Kim?

Yukarıdaki paragrafta en çok bilgi çorbasının kaçıncı sırada bulunduğunu merak ettiğinizi biliyoruz. Çünkü sosyal medya ve içerik takip eden insanların liderin kim olduğunu bilmek gibi bir arzuları her zaman var. İnsanlar, listenin tepesinde yer alan sektörün öncüsünü her zaman merak ediyorlar. Bu gibi içerikler de paylaşımınızı ve gördüğünüz ilgiyi çoğaltacaktır.

Woody Allen Kadar Samimi Bir Dil

Marka olarak içten ve samimi bir dil ile görüş belirtirseniz, müşterileriniz her zaman sizlere güvenecek ve yaklaşımlarını daha farklı bir tutumda sergileyeceklerdir. Görüşlerinizi, fikirlerinizi ve yönlendirmelerinizi paylaşın. En iyiyi bildiğinizi ancak bu şekilde kanıtlayabilirsiniz.

Online Canavarının Kurbanı Olmayın!

Online yaşam hep bir önceki günü yutup yoluna devam eden bir canlı gibi görünse de günlük ve sadece güncel içerik paylaşımından kaçınmanız gerekiyor. Döneme damgasını vuran isimlerin sıra dışı hikayeleri, hiç eskimeyecek olan bilgiler ve eskiye dair, nostaljik ipuçları paylaşımı, arzu ettiğiniz ilgiyi ve başarıyı size getirebilecek stratejilerden biri.

Masalcı Olmak Lazım Bazen

Müşterilerinizin kendilerini özel hissetmeleri içerik stratejisinin ilk kurallarından biridir. En çok paylaşılan içeriklerin içinde bunu sağlayabilecek olan en güzel plan, hikayeler bulmak ve hikayelerin sorunları çözmesini sağlamak olacaktır.

İstatistikler, gerçekler ve alıntılar bir araya geldikleri zaman okuması kolay ve terminolojiden daha çok eğlendirici içeriklere dönüşüyorlar.