İçerik pazarlamada kırmızı karttan önce son çıkış

56345

İçerik pazarlama, bir bakıma reklamın gelişmiş, ayrıntılanmış ve değişime açık hali. Yeni nesil pazarlamanın da en önemli kanallarından… Doğru kullanıldığı vakit markayı ya da ürünü bir yıldız gibi parlatır, yanlış kullanımda da neredeyse yerin dibine sokar. Üzerine sinen kötü imajdan kurtulması pek mümkün olmayan markaya geçmiş olsun demekten başka çare kalmaz.

Futbolun el kitabında klasikleşmiş ‘9 kusurlu hareket’ vardır ki bunlardan birini yaptığınız takdirde acı bir düdük sesi duyarsınız. Ardından da hakemin biçtiği cezaya boyun eğmekten kurtuluş yoktur haliyle. İşte bu kusurlu hareketleri içerik pazarlamada tekrarlarsanız hemen aklınıza o düdük sesi gelmeli.

Kapatıyoruz, Zararına Satışlar

İçerik pazarlamada düşülen klasik hata, hedef kitlenin seçiminde olur. Markalar, ürünleri veya hizmetleriyle müşterilerini doğru eşleştiremediklerinde ya kendilerinde ya da hedef kitlelerinde değişikliğe gitmek zorunda kalırlar. Her değişiklik de birkaç boğazın eksilmesi demektir. Ayrıca kendilerini mükemmel gördükleri zaman da genel mesajlar verirler ve ‘Ben seçilmem, seçerim’ edasıyla potansiyel müşterilerinden uzaklaşırlar. ‘Elit bir marka’ olmakla ‘Kapatıyoruz, zararına satışlar’ arasındaki ince çizgiye atılan fırça darbelerinin ilki belki de budur.

Ağzınızın Tadı Kaçmasın

Güncel olmak nefes almak kadar önemlidir içerik pazarlamada doğru. Ama doğru olmayan şey, güncelliği kovalarken kaliteyi deniz seviyesine düşürmek. Tamam, fildişi kulenizde ufka dalacak kadar elit olmayın ama sırf etkileşim yaratmak için ilkokul münazara metinlerini de hedef kitlenin tabağına koymayın. Markanın adı bir kere lekelendi mi ‘Çanlar kimin için çalıyor?’un cevabı olmanın önüne geçilemez. Hedef kitleyle özellikle sosyal medyada iletişim kurmak ve ihtiyaçlarını dikkat almak da güzel ve önemli bir ayrıntı ama sınıra dikkat edilmemesi, markanın benliğini kaybetmesiyle sonuçlanabilir.

En güzel içerik, SEO kuralları gözetilerek hazırlanan içerik. Düzgün bir alan araştırması ve arama motorlarıyla uyumluluk, markanın kendini aşmasına vesile olabilir. Tabii bunun için de işi ehline bırakmakta fayda var. Kendi içeriğini kendi oluşturan markalar için de içeriği hazırlayan dış ajanslar için de kalifiye eleman demek, SEO bilen eleman demek.

Ders: Dil ve Anlatım
Konu: İçerik Pazarlamada Dilin Önemi

İçerik pazarlama metinlerinde yapılan kusurlu hareketlerden biri de dar çerçeveli bir dil ve bol bol mesleki jargon kullanmak. Sıklıkla plaza insanlarında görülen bu hata, belki de mükemmel olan ürünü ya da markayı, hedef kitlenin anlamamasını beraberinde getirir. Plaza Dili ve Edebiyatı olarak da adlandırılan kusur, ‘Projeye startı verelim, handle edemezsek delete ederiz’ gibi örneklerle uyarı atışlarını yapar. Ayrıca ait olduğunuz sektörde sıkça kullanılan kelimeler dilinize hakim olabilir. Ama hedef kitle bu yeni lehçeye uzak olduğu için geri dönüşler yeterli seviyede olmaz ve sonunda delete edilmeniz ne yazık ki kaçınılmaz olur.

En Can Alıcı Hata

Markayı müşterinin gözüne sokmak! İçerik pazarlamada yapılan kusurlu hareketlerin en büyüğü, ölümcül günahların kralı, metnin içinde markadan ya da ürünün adından bolca bahsetmek. Tabii ki içerik pazarlamanın amacı ürünü ya da markayı tanıtmak, bilinirliği arttırmak, trafiği yönlendirmek ve en temeli kar etmek. Ancak her fırsatta hedef kitlenin yüzüne markayı bir tokat gibi çarpmak, sıradanlaşmayı, beceriksizliği ve soğumayı getirir. Bunun yerine sunulan ürünün/kampanyanın/hizmetin ne olduğu anlatılmalı, müşteri ihtiyacı olmasa bile ihtiyacı olduğuna ikna edilmeli, en sonunda da en güzel/kaliteli/yeni/popüler/ucuz ürünün ya da markanın sizinki olduğu vurgulanmalı.

Yeni nesil pazarlama, hedef kitle denilen müşteriyle bağ kurmanın en ve karşılıklı iletişime geçmenin en etkili yollarından. Doğru uygulandığı takdirde sezonun sonunda büyük başarılara imza atmak olduğu gibi her kusurlu harekette cezalandırılmak ve sonunda ligden düşmek de var. Kısacası düdüğe dikkat!