Bir süper kahraman olarak içerik pazarlaması

Marvel-Comics-800x420

2013 yılının pazarlama dünyasında, güçlü içeriklerin süper kahraman etkisi yarattığını görüyoruz. Neredeyse bir Ironman kadar güçlü olmasının sebepleri oldukça fazla ve geçerli.

Gün geçtikçe tüketiciler ve potansiyel müşteriler görünmez hale geliyor. Onlar üreticiye ulaşmak istemedikleri sürece, kimse onlara ulaşamıyor. Çünkü bu süreçte tüketici sessiz ve tepkisiz bir şekilde Google üzerinden araştırmalarına ve incelemelerine devam ediyor. Bu sessiz sakin gezinen müşteriyi görünür hale getirmek ise üzerindeki pelerini çekerek değil, ona kaliteli ve bilgi edinebileceği bir içerik stratejisi sunarak gerçekleşiyor. Disiplinli bir çalışmayı takiben ortaya çıkacak olan içerik stratejisi, görünmez müşterilere ulaşmanın en temiz, en kaliteli ve en özel yollarından biri. Neden derseniz cevabı oldukça basit.

Günümüzde her sorunun cevabı Google üzerinden aranıyor. İçeriğinizin okunabilir, erişilebilir, kaliteli ve bilgi verici olması, insanların sosyal profillerinde paylaşmasına yarayacak ve bu aynı zamanda başarılı bir sürecin de başlangıcı olacaktır. Her yazıyla paylaşımlarınızın artması, kullanıcıların hızla ve çoğalarak görünür hale gelmesi, ne kadar başarılı bir içerik stratejisine sahip olduğunuzun kanıtı. Ne kadar akıcı anlatırsanız, göreceğiniz ilgi o kadar hızlanacaktır.

İçerik pazarlamayı, geleneksel reklam yazarlığından ayıran birkaç nokta var. Reklam yazarlarının akılda kalan başlıkları, yönlendirme mailleri ve ikna edici açılış sayfalarının çok daha ötesinde duruyor içerik yazarlığı. Yepyeni içerik stratejileri oluşturuluyor ve onayınızla başlayan çalışmanın ardından artan müşteri ve paylaşım sayınız, hem firmanın hem de içerik stratejisinin başarısının daha da çoğalmasına ve verimli hale gelmesini sağlıyor. Yıl içinde yapılan araştırmalar, firmaların en büyük bütçelerini içerik stratejilerine ayırdıklarını gösteriyor. Başarılı içerik stratejileri, herkesin yüzlerce kez izlediği bir videoyu veya ilgi görmüş bir yazıyı, parçalara bölerek veya yeniden yaratarak tekrar ilgi çekici hale getirebiliyor. Veya hiçbir değişiklik yapmadan daha önce görülen bir şeyi farklı bir tarzda ve dilde anlatıyor. Kısacası internet ortamında bulunan çoğu şeyi tamamıyla markalara ve markaların isteklerine uygun hale getiriyor.

İçerik pazarlama ve içerik stratejisinin, 2014 yılında da çoğalarak süper kahraman rolü üstleneceğine dair herhangi bir soru işareti bulunmuyor. İnternet dünyasında eşsiz ve dikkat çekebilen bir marka olmanın en önemli yolu içerikten geçiyor. Bill Gates’in “İçerik Kraldır.” derken ne demek istediğini araştırmalara baktıça daha iyi anlıyoruz. Bu yıl firmaların %85’i bütçelerinde en büyük payı içerik stratejilerine ayırdı. Bu nedenle içeriğin gittikçe artan önemini dikkate alın ve gözlem yapmayı asla bırakmayın.