İçerik oluştururken yardım alabileceğiniz überkolay araçlar

toolbox

 

Sürekli olarak içerik üretmek, yeni şeyler düşünmek, fikirlerin içinde çırpınmak bazen (ama çok nadir) sizi çıkmaza sürükleyebilir. Ama bir içerik yazarının çıkmazı olamaz. Ne yapar, ne eder o duvarı geçer! Yol bitti sanıyorsunuz çoğu zaman ama o yol bitmez sadece labirentin duvarıdır ve mutlaka içerik yazarını dönülecek rengarenk bir sokak bekliyordur. (Kaan Çaydamlı buradaydı. Gördünüz mü?)

Düz yazı sahibi binlerce blogger ve onların da doğal olarak blogları bulunuyor. Yani düz yazıyı bir kenara atalı baya zaman geçti. İnfografikler ve listeler sol kulvardan son hızla içerik stratejilerini ele geçirirken, videolar ve görseller de sahnenin dekorunu oluşturuyor. “Zaten içerik üretirken zorlanıyoruz, bu görseller, videolar, infografikler işimizi daha da zorlaştıracak.” diye düşünebilirsiniz ama yanılıyorsunuz. Bir infografik hazırlamanız için oldukça güzel bir tool bulunuyor, hemen yanına bir video ekleyip, görselinizi de doğru seçtiğiniz zaman her şeyiniz tamam oluyor. Hatta bazen bu araçlar sayesinde yeni içerik fikirleri de aklınıza gelebiliyor. Hemen ilk bahsedeceğimiz araç Evernote’u açıp oraya aklınıza boca olan fikirlerinizi girebilirsiniz.

Evernote – Beyninizin Arama Çubuğu

Evernote hem bilgisayarınızda hem de mobil cihazınızda kullanabileceğiniz bir not defteri ve aynı zamanda sizin için bilgisayarınız ve fikirlerinize yerleştirilen oldukça akıllı bir arama çubuğu. Kısaca beyninizin hard diski, harici belleği… Birçok platformda paylaşım yapabileceğiniz bir not programı diyebiliriz. Yani, bir lütuf!

Easyl.ly  İnfografik Cenneti

Easyl.ly ise infografikler, sunumlar, grafikler ve birbirinden başarılı görseller hazırlayabileceğiniz bir web sitesi. Özellikle kolay kullanımı ve hızıyla büyüleyen Easyl.ly sayesinde görsel dünyada size zor görünen her adım kolaylaşacak.

Treepodia – Dolu Dolu Videolar

Görsellerin arkasından videolar gelecektir doğal olarak. Bunun için kendinizi bulmanız gereken yerlerin başında Treepodia geliyor. Ürün kataloglarına göre videoları otomatik olarak değiştiren Treepodia satış odaklı stratejilerinizde sizi başarıya yaklaştıracak yardımcı araçlardan biri olarak listede yerini almalı.

Feedly – Aklıma Bir Fikir Geldi!

Sıra geldi Feedly’ye! Fikirlerin bir şelale gibi başınızdan aşağı dökülmesini sağlıyor. Nasıl mı? İşle ilgili bazı verileri site üzerinden listenize ekliyorsunuz ve Feedly de onlarla ilgili olabilecek tasarımları, haberleri, görselleri, sunumları karşınıza çıkarıyor. Aynı zamanda kullanırken adam akıllı bir sosyal medya eğitiminden de geçiyorsunuz. Feedly sahip olduğu birçok özellikle, başarılı bir fikir üreticisi!

Tweriod – 3, 2, 1, Paylaş!

Paylaşım da içerik stratejisinin kolonlarını oluşturan bir eylem. Neyi ne zaman paylaşmanız gerektiğini öğrenmeniz, bu duruma göre bir plan çıkarmanız gerekiyor. Tüm bu verileri, sağlıklı bir şekilde toplamanız en az iki hafta düzenli takibiniz sonucu oluşacaktır. Ama Tweriod adlı program size içeriğinizle ilgili tweetlerinizi ne zaman atmanız gerektiğini söylüyor. Alacağınız tepkinin en yüksek olduğu anı karşınıza çıkarıyor. İnsan daha ne ister?