Friends karakterleri ile içerik stratejisi oluşturma

friends1

Tek bir bölüm bile sıkıcılaşmadan 10 sezon boyunca başarılı bir şekilde devam eden Friends dizisinin karakterlerini içerik stratejinize uyarlarsanız nasıl bir sonuç çıkardı ortaya? Karakterleri tek tek ele aldık ve her birinden kendimize bir pay çıkardık. Çok da güzel oldu.

Bu arada bunun bir de Modern Family’li olanı da var var. Ona da buradan bakabilirsiniz.

Friends bir içerik stratejisi olsa

“Bunun bir rüya olma ihtimali var”

Phoebe kesinlikle başlık olmamalı. Phoebe stratejinin en can alıcı noktasında devreye girmesi gereken bir karakter. Stratejinizin benimsendiği, başarıya ulaştığı zamanlarda Phoebe muazzam bir sürpriz olacaktır. Dizinin en sıra dışı kahramanı, rengarenk ve oldukça çirkin kıyafetler giyen, ütopik şarkılara imza atan Phoebe hedef kitlesinin bir bölümü tarafından anlaşılmayabilir. Mizah elbette herkesin hoşuna giden bir şey ama Phoebe kadar keskin çizgilerde yürüyen başlıklar, gördüğünüz ilgiye faydası dokunacağı kadar, takipçi kaybetmenize de neden olabilir.

anigif_enhanced-22202-1406730226-1

“Burayı da mı temizledin Monica?”

Monica kesinlikle strateji çizelgeniz olmalı. Çünkü Monica düzene olan takıntısı ve temizliği ile dizinin en titiz ve disiplinli karakteri. Alman futbolunu içerik stratejinizde uygulamak ne kadar disiplinle karşılaştıracaksa, Monica gibi bir çizelge yapmak da aynı derecede size disiplin getirecektir. Aynı zamanda içeriklerinizi temiz tutmanızı, çeviri veya alıntı yapınca bunu belirtmenizi, çalmadan çırpmadan strateji yürütmenizi size Monica hatırlatabilir. Adalete olan inancını, oynadığı oyunlardaki hırsıyla biraz kaybetse de Monica’yı planlama konusunda örnek almak, size mutlaka başarıyı getirecektir.

giphy

“How you doin’?”  

Joey’i sevmeyen birini bulmak kesin olarak imkansız. Joey’i en sevilen ürününüz olarak ele alabilirsiniz ve onun samimiyetini her işinizde kullanabilirsiniz. Her türlü hamleyi Joey üzerinde deneyebilirsiniz. Aynı zamanda Joey kendinizi ne kadar önemsemeniz ve ne kadar yüceltmeniz konusunda da örnek almanız gereken bir karakter. Yalnızca çapkınlıkta ve arkadaşlıkta çok başarılı ve gerisi de onu hiç endişelendirmiyor. Kendinizi yüceltirken ve büyütürken mutlaka durmanız gereken yerler var. Bunun acısını Joey’den çıkarabilirsiniz, o her türlü sizi affedecektir çünkü.

Joey+tribbiani_924a6a_3809871

Rachel vazgeçmez!

Rachel tam bir “Seviyorsan git konuş” insanı. Hiçbir şeyi içinde tutamıyor. Her zaman net ve açık bir şekilde aklındakini dile getiren bir karakter. Ama en önemlisi Rachel asla istediklerinden ve hedeflerinden vazgeçmiyor. Rachel’ın bu hedefleme ve başarma sürecini stratejilerinize uygularsanız tutarlı ve kararlı bir şekilde başarıya doğru ilerlersiniz. Rachel’ın kafede çalışmaya başlayıp daha sonra Ralph Lauren’da hayallerinin işine kavuştuğunu unutmayın. (Burada Monica’nın disiplini de var biraz. Yöntemleriniz elbet her şeyi etkileyecektir)

giphy (1)

Like a Ross…

Ross çalışma sırasında verdiğiniz molalar olabilir. Veya acil durumlarda asla uygulamamanız gereken plan. Friends karakterlerinin içinde Joey en saf karakter olarak görünse de Ross, problem çözememe ve pratik olamaması nedeniyle Joey’den çok daha kötü sonuçlarla karşılaşır. Ross içerik planlaması ve stratejilerinde pozitifliğe ve eğlenceye olan inancınız olarak kalabilir.

giphy (2)

Sarkazm kralı Chandler

Chandler’ın alaycı şakaları ve sürekli olarak sarkastik bir ip üzerinde yürümesi kesinlikle onu sosyal medya stratejilerinizde kullanmanız gerektiğinin işareti. Sosyal medyada en çok zekanın beğenildiğini ve saygı gördüğünü düşünürsek Chandler sarkastikliğinin zeki duruşu size mutlaka başarıyı getirecektir. Ülkemizde Facebook üzerinden yaptığı yorumlarla saygı göreceğine, yüceltileceğine, sağa sola sataşarak çok daha iyi bir izlenim bırakacağına ya da evlenecek bir eş bulacağına inanlar olduğunu düşünürsek, hepimizin Chandler’ın kıvrak zekasına ihtiyacı var!

giphy (3)