Eğlenmiyorsanız fikir bulamazsınız

shutterstock_223712692

Yaratıcı olmakla ilgili binlerce kitap bulabilirsiniz. Size nasıl fikir bulacağınızı anlatırlar. Bin bir türlü yol vardır başvurmanız gereken. En nihayetinde kendinizi paramparça bir şekilde, yapacağınız işten kilometrelerce uzaklaşmış bir halde bulmanız kuvvetle muhtemeldir ama.

Biz size bu işin kilit noktasını söyleyelim tek cümleyle: Yaratıcı olabilmek için önce eğlenceli olmak gerekiyor. Eğlenceli bir ortamınız varsa en harika fikirler havada uçuşacak demektir. Eğlenceli ortam her şeyden önce kendinize ve fikrinize güvenmenizi sağlar. Eğer eğlenceli ortamda fikrinize güvenmeseniz bile sunmakta hiçbir zorluk çekmezsiniz. Zaten merak etmeyin, eğlenerek dile getirdiğiniz fikir, mutlaka yaratıcı sıfatını kazanacaktır.

Eğer hala inanmıyorsanız, dünyanın en komik 5 adamından biraz ipucu alalım.

1-      John Cleesy  – “Çalışmayın, oynayın!”

John Cleesy, İngiliz bir sinema duayeni, siz onu Harry Potter’daki Kafasız Nick rolüyle hatırlayabilirsiniz. Dünyanın en komik adamlarının arasında sayılıyor ve aynı zamanda başarılı bir metin yazarı, senarist. John Cleesy’e sorarsanız yaratıcılık bir yetenek değil. Doğru bir operasyonla ulaşabileceğiniz bir şey. Yaratıcılığın zor bir sanat olduğunu da ekliyor açıklamalarında. Hitchcock örneğini karşımıza çıkarıyor. Çünkü Hitchcock strese ve bitirme tarihine inanmazdı. Senaristlerinin strese girdiğini gördüğü anda alakasız bir hikaye ile onları eğlendirip, rahatlatırdı. “Bu adam bu filmleri ne kafayla yapmış yaa?” diye sormanıza gerek yok. İşinizle oynayın, stresinizden kurtulun, fikirlerinize hayran kalacaksınız.

2-      Ricky Gervais – “Bir şey yapın, herhangi bir şey!”

Yine İngiltere’nin en komik adamı ve daha önce Hissiz içerikler atlası  yazımızda kendisini anmıştık. Ricky’nin yaptığı komedi karşısında gülmemek dünya üzerindeki her insan için neredeyse imkansız çünkü anlattıklarına bir şekilde gülmemeyi başarsanız bile tipine ve tonlamalarına kayıtsız kalamazsınız. Ricky Gervais, yaratıcılığın bir süreç olduğunu ve mutlaka iki elinizle bir şey yaptıktan sonra başlayacağını savunuyor. İster sandalye yapın, isterseniz de ahşap bir levha, hiç fark etmez, bir şey ortaya çıkararak ancak yaratıcı olmaya başlayabilirsiniz!

3-      Louise CK  – “Çöplerinizi atın”

Louise CK karşısında, gülmekten yere düşme ihtimaliniz %85. Ama onun akıl hocası ise George Carlin. Yani, gülmekten yere düşme ihtimalinizi %100’e çıkaran stand-up’çı. Louise CK bugün sahip olduğu her şeyi George Carlin’e borçlu olduğunu söylüyor. Çünkü George Carlin, her yıl daha önce yaptığı esprileri çöpe atıp, yeni şeylerle ortaya çıkardı. Başlarda Louise CK bu taktiği saçma bulmuş. Çünkü o kadar uğraşarak ve düşünerek bulduğu esprileri birden çöpe atamayacağını düşünmüş. Sonrasında da evliliği bitti, beş parasız kaldı, iş alamamaya başladı ama sonra Carlin’in yaptığını denedi, başından geçenleri tertemiz bir samimiyetle anlatmaya başladı ve başarıya kavuştu. Kısaca, hiçbir şeyi biriktirmeyin. Yenilik, en güçlü silahınız olacaktır.

4-      Woody Allen – “Muhteşem fikrinizi bir köşede unutun.”

Woody Allen, American  Masters belgeselinde aklına gelen harika fikri mutlaka bir çekmeceye koyup, üzerinde düşünmemeye başlıyor. Zamanla çekmecede yüzlerce fikir birikiyor. Film yazmaya karar verdiği zaman çekmecesini açıyor ve tüm fikirlere tekrar bakıyor. İçinden bir tanesini seçip, onun etrafında bir senaryo oluşturuyor. Evet, o kadar Oscar adaylığını ve ödülünü bu şekilde kazandı. Bir fikir bulup, ölümüne üzerine giderseniz fikir anlamını, güzelliğini ve yaratıcılığını yitirecektir. Bazen güzel fikirlere ara vermek ve onları unutmak işinize yarar. Bir gün mutlaka o fikre döneceksiniz!