Adım adım içerik pazarlama stratejisi

content-is-king

İnsanoğlunun ilk anından yaşadığımız güne kadar varlığını sürdürmesini ve gittikçe gelişmesini sağlayan en büyük etken, stratejik hamlelerde bulunmasına olan elverişliliğidir. Ava çıkmadan önce yapılan hazırlıklar ve av sırasında değişen durumlara göre bu stratejilerin alternatiflerinin üretilmesi, günümüzde ticari bir faaliyete girişmeden önce fizibilite çalışmaları yapmanın, ar-ge için ekip kurmanın ve derin analizlerin atasıdır.

Herkes bilir ki ticaretin altın kuralı stratejidir. Satacağınız ürün ya da vereceğiniz hizmet ne olursa olsun belli adımları sırayla atmalısınız ki beklentilerinize karşılık bulabileceğiniz bir alana sahip olabilesiniz. Bu stratejiler, ürününüzü elde etmekten pazarlamaya kadar her adımda değerlidir ve tehlike anında kırabileceğiniz bir camınız olmasını sağlar. Ortaya koyduğunuz ürün ya da sunduğunuz hizmetin içerik pazarlamasında nasıl bir yol izleyeceği, hangi adımlardan geçeceği ve karşılaşacağı sorunlara karşı nasıl reaksiyon göstereceği bu adımlara bağlıdır. O halde, markanızın içerik pazarlaması için bir strateji oluşturmakla işe başlayabilirsiniz.

Aynı anda birçok cephede savaş

İlk olarak markanızın/ürününüzün/hizmetinizin ne yaptığını, ne işe yaradığını, hedef kitlenizin alışkanlıklarını, hangi mecraların size uygun olduğunu tespit etmeli ve analiz yapmalısınız. Çünkü yola koyulurken cepte ne kadar barut olduğunu bilmek ve çeşitli durumlara karşı alternatifler üretmek önemlidir. Hedef kitleye sunduğunuz ürünün ne olduğunu iyi tanımlamalı ve nasıl sunacağınız hakkında net olmalısınız. Kendinizi nasıl tanımladığınız da dikkat değer bir konudur. Çünkü kendinizi koyduğunuz noktaya göre hedef kitle belirler ve bu kitlenin bulunduğu sosyal mecralara uygun içerik pazarlama hamleleri gerçekleştirirsiniz. Kendinizi tanımlamanız ise başarı kriterinizle doğru orantılıdır denilebilir. Yani belirleyeceğiniz süre içerisinde alacağınız karşılığın hangi miktarı sizi başarılı kılar ve cesaretlendirir bunu iyi tahlil etmelisiniz. Tabii rakiplerinizi izlemeniz ve aynı analizleri onlar üzerinde yapmanız da şart. Yani hem kendinizi hem piyasayı hem de rakipleri değerlendirmeli, kısa, orta ve uzun vadeli başarı hedeflerini bu çalışmanın sonucuna göre koymalısınız.

Profesyonel destekle oluşturulan içerikler

Bu analiz işlemlerinin ardından gelen adım, içeriğin oluşturulmasıdır. İçerik pazarlama metinleri oluştururken hangi kanalları kullanacağınız, hangi mecralarda ne kadar aktif olacağınız ve ne tarz içerikler sunacağınız böylece belirlenmiş olur. Web siteniz, yardımcı web siteleri, bloglar, basın ve müşteri bültenleri, sosyal paylaşım siteleri ve diğer alanlarda, karar verdiğiniz dil ve üsluba uygun içeriklerin paylaşılması, hedef kitleyle gerçekçi ilk temastır. Profesyonel editör desteği alınarak hazırlanması ve sunulması gereken bu içerikler, markanızın yüzü olacağı için dikkat edilmesi gereken konulardır. Kurumsal web sitesi, bloglar, sosyal paylaşım mecraları ve diğer alanlarda hedef kitleyle doğrudan iletişim kurmak, fikirlerini belirtmelerini sağlamak ve bu fikirlere değer verildiğini gösteren değişiklikler yapmak, başarı hedeflerinize ulaşmanız için şansınızın artmasını sağlar.

Yarattığınız trafik, aldığınız tepkilerle belli olur

İçerik pazarlama adına verilen reklamlar, hazırlanan metinler ve paylaşılan blog yazılarının ardından gelen son stratejik adım ise bu içeriklerin yarattığı etkiyi ölçmektir. Hedef kitleyle doğrudan kurduğunuz iletişim, aldığınız yorum ve tepkiler, takip edilme ve paylaşılma oranlarınız, kısacası yarattığınız trafik, en başta belirlediğiniz başarı hedeflerine ne ölçüde yaklaştığınızı anlamanızı sağlar. Sık sık değerlendirme yaparak kısa, orta ve uzun vadeli kriterlerin neresinde olduğunuzu ve daha ne kadar yolunuzun kaldığını anlar, ihtiyaç duyarsanız stratejilerinizde faydalı değişiklikler yaparsınız. Bu adımların sonunda geliştirdiğiniz içerik pazarlama stratejisi, ticaretin başarı için en gerekli kısmı olan şansın sizden yana artmasına yardımcı olur.