Sizce siz ne olun?

sizce-siz-ne-olun

Büyüyünce itfaiyeci olmak isteyenler nerede? Merhaba. İçerik dendiğinde haliyle akla ilk gelen yazmak; ama içerik pazarlaması sadece yazmaktan ibaret değil. Şimdi de bunu dert ettik. Dijitalde bir şeyler yapmak isteyenlerdenseniz veya zaten yapıyorsanız acaba nasıl yapıyorsunuz? Öyle değil, şöyle: Geniş kanatları boşlukta simsiyah açılan büyük içerik kapısından girecekseniz hangi yoldan ilerlemelisiniz, asla sapmamanız gereken yönler neler, neresi size göre değil, hangi yol sizin için kötü yol?

İçerik pazarlaması sadece yazmak değil dedik, niye dedik? Yazmak, yazabilmek elbette en önemli kısım ama yazmanın da kendi içinde kolları, bacakları, kulakları ve böbrekleri var. İçerik pazarlaması kalemleri olsa, siz hangi kalemle döktürmek isterdiniz, aslında konu bu.

Fikirbaz

İnsan düşünen bir hayvandır ama düşünmek fikir bulmak anlamına gelmiyor maalesef. İyi fikir bulmak ve yaratıcı olmak insanın hamurunda olan bir şey. “Ya benim kafam öyle çalışmıyor.” diyen birisinden bir projeyle ilgili fikir bulmasını isteyin ve onu bir masanın başında, hadi masayı geçin lunaparktaki gondolun tepesine oturtun, mutsuz olur. İşi fikir üretmek ve yaratıcı içerik oluşturmak olan birine de verin raporlamayı, verin kuru metinleri, verin moderasyon işini yavaş yavaş erisin, sararsın solsun.

Üretici

Fikir harika ama kim hayata geçirecek? O kişi sizseniz 2200’a SMS ahdaggasd. Toplantılarda şu olur: Harika fikirler ortaya atılır ama daha sonra üretim aşamasına geçilemez. Ne yani, düşündüklerimiz sadece bir hevesten ibaret mi? Bizim konumuz daha çok yazma üzerine olduğundan yazar kişisinin fikri ortaya atan kişiyle aynı olması alkışlanır. Hitap ettiği kitleye, markaya ve projeye uygun bir şekilde dilini döktürsün, içeriğin hakkından gelsin isteriz.

Planlamacı

İyi fikirlerin çoğu, kötü stratejiyle ve planlamayla çöpe gider. Kafası stratejik çalışan, titiz, zamanlaması ve planlaması düzgün insanların elinde proje yürür. Hedef kitleye nasıl ulaşacak, proje ne kadar sürecek, ekipler arası iletişim falan bunlar çok önemli konular.

Verici

Bazı insanlar çok vericidir, gerçekten. Raporlamaları yapsın, verileri süzsün, analizleri çıkarsın, istatistikler, rakamlar falan onlar için harika şeylerdir. Kafası daha sistematik ve düzenli çalışır bu kişilerin. Olanı biteni, yapılanı yapılmayanı somut verilerle ortaya koyarlar. SEO’cular, Facebook istatistiklerinde dolaşanlar, nasılsınız?

Dağıtıcı

İçerik hazırlandı, peki nasıl sunulacak? İnsanlar kim bilir kaç kere ikiye ayrıldı ama bir kere de biz ayıralım: İnsanlar müşteri ilişkileri yapabilen ve yapamayanlar olarak ikiye ayrılır. Markaların kendileriyle ve muhatap olunan, işin sunulduğu kitleyle iletişim kurmak bambaşka bir olaydır. Sabır, hoşgörü, otokontrol ister. Telaşa, paniğe, sabırsızlığa ve öyle çok fazla açık sözlülüğe mahal yoktur.

Kısacası içerik pazarlaması çok katmanlı bir iş. Bir armuttan soğan olmasını beklememeli, herkesin iyi olduğu işi yapmasını sağlayarak birbirimize “İyi çalışmalar” ve “İyi günler” dilemeliyiz. Siz? Armut?