Onları hikayelerinizle tavlayın!

2013 yılında gerçekleştirilen Content Marketing World konferansında dikkat çekici bir infografik vardı. İçerik pazarlama tarihinin geniş özetinin anlatıldığı bu infografiğe göre içerik pazarlama tarihi, insanlık tarihiyle yaşıt.

Her insan bir hikaye anlatıcısıdır. Mizahıyla, duygusuyla, acısıyla artık olay hangi duygulara dokunuyorsa o şekilde anlatılır her şey. Anlatılan ve paylaşılan her şey bir hikayedir. İşte bunu göz önünde bulundurarak belirlediğiniz hedefe ve anlatmak istediğiniz hikayeye bağlı kalarak bir strateji oluşturursanız başarıya ulaşmamanız için hiçbir sebep bulunmuyor.

content_strategy

Vapurlardaki satıcıları aklınıza getirin, sattıkları şeyleri mutlaka almak istersiniz çünkü satıcının anlatışı ve hikayesi o kadar eşsiz ve başarılı görünür ki gözünüze, bu nedenle dikkatinizi çeker ve eğitici bir şekilde verilen bilgiler, içinizde isteğe ve ihtiyaca dönüştürür.

Sizin ihtiyacınız yoksa bile mutlaka bir yakınınızın vardır. Hediye almalıyım diye düşünür ve böylece satın aldığınız şeyin gizemini de çözersiniz. Sizin de aynı hissi yaratmak için temel olarak dikkatleri çekmenizi sağlayacak, müşterilerinizi öğretici ve gerekli bilgiler verecek, özgün, dinamik, ihtiyaç doğuran içeriklere ihtiyacınız var.

Başarılı bir içerik pazarlama stratejisini size örneklerle anlatmaya çalışalım. Yukarıda bahsettiğimiz vapurdaki satıcıları, akıcı ve öğretici içerik olarak ele alabiliriz. Müzikal temelde oluşturulan temizlik reklamlarını da kural bozan, eğlenceli ve gizemli içerikler olarak ele alırsak aslında az çok nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini görebiliyorsunuz.

Unutmamanız gereken en önemli şeylerden biri dengeyi sağlamak. Çünkü kimse tutarsızları sevmez. Eğlenceli, mizahi yönü baskın içerikler ile bilgi verici, ciddi ve teknik içeriklerin arasında bir denge kurmanız gerekiyor. Bu dengeyi bozmadan ilerleyeceğiniz yol, sizi mutlaka hedefinize ulaştıracaktır. Diğer her stratejideki gibi, içerik pazarlama stratejisinde de tutarlı olmanız gerekiyor.

İçerik stratejisiyle hedefinize doğru ilerlerken, düzenli yayınlanacak bir yazı dizisi etkisi en çok ilgi gören içerik pazarlamalarından biridir. Hem merak uyandıracak, hem öğretici olacak hem de bağımlılık yapacak yazı dizileri, ürünleriniz ve markanızın birçok konuda insanların akıllarına gelmesini, hikayelerine dönüşmesini sağlayacaktır. Ürünlerinizi sadece üzerinde etiket bulunan, satın alınacak herhangi bir şeyden farklı, ruhu olan ve katma değer sağlayan ürünlere dönüştürecektir.