Konuşmadığımız ciddi konular var

KonuşmadığımızCiddiKonularVar

Çünkü her şey hızla ciddiyetini kaybediyor. Üzerinden biraz zaman geçtikten sonra toplumsal felaketlerin arkasından bile “zeka pırıltısı” saçan espriler dönmeye başlıyor sosyal medyada. Tabii ki bu ortamda her sene inatla sorulan “Hocam, sakız çiğnemek orucu bozuyor mu?”, “Mısır Çarşısı’nda hurmanın kilosu el yakıyor.” soru ve haberleriyle hunharca dalga geçilecek.

Ya ne olacağıdı? Ama o öyle değil. Nasıl değil? Şöyle değil:

“Radyosunu yeni açanlar için tekrarlıyoruz…”

Bazı haberler basit haberdir arkadaşlar. Var olmak zorundadır. Haberin içeriği zamanla değişmez ama ulaştığı kitle değişir, dönüşür. O yüzden gerek aynı konuyu tekrar tekrar ele almak gerekse daha önce ele aldığınız konuyu ön plana çıkarmak suretiyle konuya yeni dahil olan hedef kitlenin ilgisini çekmeye çalışırsınız. İşin kuralı budur. Yani bu konuyla ilk kez hemhal olacak kitleyi düşünmek zorundasınızdır. Hamilelik gibi düşünün. Olan biten hep aynıdır ama konu sadece gündeminde hamilelik olan kişileri ilgilendirir. Ne yani bir kere anlattık bitti deyip köşemize mi çekileceğiz?

içerik pazarlamasına dair konuşmadığımız şeyler var1

“Oldies but goldies”

Eğer markanız faaliyet gösterdiğiniz alanda bir otorite olarak kabul görsün istiyorsanız A’dan Z’ye her soruya cevap vermeniz gerekir. “Klişe”, “Bunu her yerde bulur”, “Bu ilgi çekici değil” derseniz çok geniş bir kitleyi kaybetme riskini göze almış olursunuz. Almayın. Kendi üslubunuzu, kendi bakış açınızı olayın içine dahil edip farkınızı ortaya koyun ve bu akımdan faydalanmaya çalışın. Mesela bahar temizliği konusu bunlardan biridir. Gerçek bir klişedir. Ama işte başta da dediğimiz gibi mevsimsel bir akımdır, kaçırmak istemezsiniz. Oturup gerçekten neyin nasıl temizleneceğini de yazabilirsiniz, bizim Cigna Finans’a ait iyihisset.com içerik platformundaki bahar temizliği yazımız gibi olaya bambaşka bir açından da bakabilirsiniz.

Eski çamlar bardak oldu

Bu olayın başka bir boyutu ise tek boyutlu düşünüp konular üzerinde derinleşememektir. Diyelim ki bardaklar hakkında içerik üretiyorsunuz. Başlığı “Bardaklar” olan bir yazı yazdınız. Bravo, güzel başlangıç! Bir sonraki basamakta yapmanız gereken şey long tail keyword de dediğimiz konuyla ikinci, üçüncü dereceden ilgili alanlardan/kelimelerden yararlanıp derinlik yaratmak olmalıdır. Bardaklar örneği üzerinden gidersek “En şık limonata bardağı modelleri” sizin için bir içerik başlığı olabilir. Burada “Biz zaten bardaklar hakkında daha önce yazı yazdık.” diyemezsiniz. Hele bir de bardak satıyorsanız, wohooo! Asla demeyin. İçerik stratejisi bu demek değil. Derinleşirseniz hem arama motoru optimizasyonu tarafında hem de kullanıcı gözünde değerlenirsiniz. Bu yüzden hep strateji kelimesi üzerinde duruyoruz. Takip ettiğiniz bir rotanız yoksa ipin ucunu kaçırıp saçmalamaya başlarsınız. İçerik dünyası yan gelip saçmalama yeri değildir. Peki, bu konuları nasıl bulacağız, nasıl derinleşeceğiz diyorsanız, o da şu yazının konusuydu, buyurun okuyun.

Kapak İllüstrasyonu ve diğer çizimler: Murat Kalkavan

https://www.behance.net/muratkalkavan