ikinciyeni.com Blog’unun %617 Organik Trafik Artışının Arkasında Biz Varız

Contentus olarak  Ne tür içeriklerde tık yok? ile ekranlarda (bilgisayar ekranı) siz 70 milyonu (?!) selamlamıştık, bu yazımızda da marka blog’larında neyi nasıl ve neden yapıyoruz, bundan bahsedeceğiz.

Anadolu Grubu şirketlerinden Çelik Motor’un hayata geçirdiği, ikinci el otomobil satın almayı online ortamda pratik ve ekonomik hale getiren ikinciyeni.com, 1 seneyi aşkın süredir blog içeriklerini ürettiğimiz sevgili markalarımızdan. Birlikte çalışmaktan sadece keyif değil; ürettiğimiz blog içerikleri ile ilgili iyi dönüşler de aldığımız ikinciyeni.com’un blog’unda neler yapıyoruz da iyi sonuçlar alıyoruz, anlatalım:

ikinciyenicom-blogunun-organik-trafik-artisi

Asıl Konu: Konuyu Bulmak

Stratejisiz iş, savruk iştir. Markanın hizmetleri, diğer markalardan ayrışan özellikleri, sahiplenmek istediği kavramlar ve alanlar neler, bu tür sorular blog stratejisi oluştururken çok önemli. Çünkü içerik pazarlaması, sadece markanın ürün ya da hizmetlerinin tanıtımının yapıldığı bir pazarlama yöntemi değil.

ikinciyeni.com özelinde örneklendirelim. İnternetten ikinci el otomobil satan bir platform olması, ikinciyeni.com’un blog’unda sadece “İkinci el araç alırken bilmeniz gerekenler” ya da “ikinciyeni.com’da işler nasıl işler?” gibi içeriklerin olması gerektiği anlamına gelmiyor. Bunlar elbette olacaktı ki yazdık, çizdik, oldurduk da. Fakat sürücülerin bilmesi gereken teknik, yasal, araç donanımı gibi birçok konuda da ayrıntılı bir şekilde içerik üretmek gerekiyordu ki blog amacına ulaşsın.

Bunlar Derin Konular 

ikinciyeni.com’un blog’unda genel konulardan özele gittik, içerikleri zamanla daha çok spesifikleştirdik. Bu, hem içerik üretiminde sürekliliği sağlamak hem de ayrıntılı ve kaliteli içerikle, blog’u güvenilir bir kaynak olarak konumlandırmak açısından önemliydi.

Yazılarda derinleşmeyi oto lastikleri ile ilgili ürettiğimiz içeriklerle örneklendirelim. Lastiğin tarihinden başladık:

ikinciyeni-blog

Sonra gerçekten faydalı ve bilinmesi gereken bilgilere değindik:

ikinciyenicom-blog

İnsanların en çok merak ettiği soruları ayrıntılı yazılarla ayrıca ele aldık:

ikinciyenicom-blog-organik-trafik

İleriki zamanlarda oto lastiklerinin kokusuyla ilgili yazı bile yazabiliriz, o derece.

“O mu Bu mu?” İçerikleri

Yazdığımız içeriklerin insanların soru ve sorunlarına yanıt vermesi, karşılaştırmalı ve “O mu bu mu?” türündeki içeriklerle daha mümkün oldu. Örnekler gelsin:

ikinciyeni-blog-contentus

Bunlar gerçek sorular, hayata dair.

Okunur Olması İçin Önce Görünür Olmalı

Elbette blog’ların belki de ilk amacı, Google tarafından görünür olmak. Bunu sağlamanın başlıca yöntemi ise anahtar kelimeleri doğru ve doğal bir şekilde yazılarda kullanmak.

İkinciyeni.com’un blog içeriklerini oluştururken en sık kullandığımız tool, KWFinder oldu. KWFinder’da sadece yazdığınız bir kelimenin ya da kelime grubunun değil; ilgili kelimelerin de aranma hacimlerini görüyorsunuz. Bu da SEO uyumlu içerik üretmenizi sağlıyor. Mesela:

ikinciyeni-blog-icerik

Kullanıcı odaklı, yani okuyucuları gerçekten tatmin edecek içerik üretmek için etkili yollardan biri de, Google’da herhangi bir arama yaptığınızda sayfanın altında çıkan ilgili aramaları da yazıda kullanmak. Mesela “arabayı kışa hazırlama” yazdığınızda antifrizin nasıl konulması gerektiğinden de bahsetmeniz gerekiyormuş:

 

ikinciyeni-blog-icerik-contentus
 

Alan Hakimiyetini Sağlamak 

ikinciyeni.com’da başta ikinci el olmak üzere otomotiv pazarına dair gelişmeler, güncel haberler, raporlar ve yasal işlemlerle ilgili de içerik ürettik ki alanımızı kapsamlı bir şekilde sahiplenmiş olalım. Bunun elbette SEO açısından da faydası var ama unutmayın; SEO kuralları zaten kullanıcı deneyimini iyileştirmek için konuldu.

ikinciyenicom-organik-trafik-artisi

Önemli Bir Fayda: Okuyucuya Keyif Vermek 

“Oto Bellek” ve “Oto Hayat” kategorileriyle eğlenceli, araba tutkusuna yönelik, son zamanlarda yükselişte olan nostalji duygusuna hitap eden içerikler de ürettik ki hem sosyal medyada paylaşıldığında ilgi çeksin hem de işin keyifli kısmını da unutmamış olalım.

ikinciyeni-organik-trafik

Göz Bebeğimiz İnfografikler 

Bilgi paylaşımının en şekilli hallerinden biri olan infografikler, hem bizim hazırlarken hem de okuyucuların okurken en çok keyif aldıkları içerikler. Elbette ikinciyeni.com için de yaptık.

ikinciyeni.com’un benzer platformlarından ayrılan özelliklerine ise hem hazırladığımız yazılarda ilgili konulara göre yer verdik hem de satılan araçların sayfasına yönlendirmeyi yine içeriklerin akışını bozmayacak şekilde yaptık. Çünkü kaliteli içerik denile denile dillerdeki tüyleri bitiren durum bunu gerektirir.

Şimdi Biraz Rakamlardan Bahsedelim

Ölçümlenebilen bir iş yapmanız, sonuçlar iyi çıkıyorsa harika bir şey. Örneğin ikinciyeni.com’un blog’unda belli sürelerde ve anahtar kelimelerde 1. sırada yer almamız, bizi çok mutlu etti. Raporu Google Analytics’ten aldığımız gün kendimizi kutlamak için ofiste kestaneli pasta yedik.

ikinciyeni-blog-reklam

Aylık artışlarda da yükseldik, başımız göğe erdi:
ikinciyeni-trafik-artisi-contentus

İşte neyi neden yaptığınızı bilirseniz işlerin yolunda gitmemesi için doğal afetler dışında pek de bir sebep yok. İnternetin kopması da dahil tabii.