Anahtar kelimelerle açılan harikalar diyarı kapıları

google-keywords

Google’da tavan yapmak, web sitesi trafiğini arttırmak, arkadan arkadan destek veren backlink’ler, arananın arayana doğru zamanda ve doğru platformlarda ulaşması… İçerik pazarlamasının omurilik soğanı olan anahtar kelimelerin doğru kullanılmasıyla internet alemlerinde başarıyı, bilinirliği, tıklanmayı, sevmeyi ve sevilmeyi gerçekleştirebilirsiniz. (Sevenleri seviyoruz çünkü genelde, sevmeyenler de tanısalar severler eminiz.)

Anahtar kelimelerle ilgili sene olmuş 2015, hala büyük yanlış anlamalar mevcut. Daha önce link kullanımıyla ilgili yazılardaki linç girişimine “Dur! Lütfen yapma!” diyen yazımızda da bahsettiğimiz gibi, Google anahtar kelimeleri aranılan “şey”leri kolay ve nokta atışı yapacak şekilde bulmamızı sağlamak için çok ama çok önemli hâle getirdi. Aslında şöyle: İnsanlar zaten arama çubuğuna hakkında bilgi almak istedikleri konunun anahtar yani konuyu özetleyen kelimelerini yazıyorlar madem, yaratılacak içerikler de bu kelimeleri içersin, derya deniz olan internette gerekli gereksiz bilgilerle boğulunmasın diye anahtar kelime kullanımı gerekli hâle geldi. Durduk yere iş çıkarmadı yani Google.

Serpme kahvaltı özeninde anahtar kelime kullanımı

Anahtar kelimeleri yazının içine mantıklı bir şekilde yerleştirme söz konusu, pardon yazı konusu olduğunda yetenek ve profesyonellik devreye girer. (Herkese Contentus’tan merhaba!) Anahtar kelimelerle oluşturulan başlıkların altı yeterli ve gerekli bilgiyle dolu değilse sayfanıza ziyaretçi gelmesi Google’ın güzelliğidir, sizin değil. Ki Google bu yüzden içerik olayını algoritmalarının baş tacı yapmak için sürekli çalışıyor. Okunmaktan keyif alınan, faydalı ve ilgi çekici içerik bu yüzden bu kadar önemli. Anahtar kelimelerin güzel bir kahvaltı tabağında olduğu gibi özenle serpiştirildiği metinler yerine bold’lu ve italik anahtar kelimelerin yığıldığı tabaklarla iştahlar kaçmasın diye.

Konu neydi? Konu emekti!

Anahtar kelimeler aranılan konuları bulmaya ve aydınlatmaya yardımcı olmak için yaratıldığına göre, içeriğin bir konuyu içermesi, anahtar kelimelerin o konuyu desteklemesi gerekir. Arka arkaya anahtar kelime kullanılması konunun kendisi değil; konunun çarpıtılması ve kötüye kullanılmasıdır. Okumazlar, yemezler.

Anahtar kelime araçlarını bilin. Kullanın diye yapıldı bunlar!

Aradığınız kelimenin birkaç harfini Google’a yazınca çıkan birkaç öneri kullanmanız gereken anahtar kelimeler değildir. Hadi ama o kadar değil yani. Kelimelerin zaman içinde trendlerinin nasıl geliştiğini gösteren Google Trends, hangi anahtar kelimeleri kullansanız sizin için iyi oluru gösteren Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı, yine “Bak sen bu kelimeyi arıyorsun madem, şunları da kullanabilirsin.” diyerek Google’ın önerdiği kelimeleri size listeleyen Keywordtool.io gibi araçları kullanarak anahtar kelimeleri yazınıza intizamlı bir şekilde döşeyebilirsiniz.

O anahtar kelime ki size harikalar diyarı kapılarını açabileceği gibi kapıları yüzünüze yüzünüze çat diye kapatabilir de. Dikkat!