İçerik pazarlamasında Arap Baharı

039873

21. yy’ın en büyük olaylarından biri olarak kabul edilen Arap Baharı, reklam dünyasında da kendini başarılı bir içerik pazarlaması örneği olarak gösterdi.

Persil’i hepimiz biliriz, en eski temizlik ürünlerinden… Henkel’in markalarından biri olan Persil, Birleşik Arap Emirlikleri halkının geleneksel kıyafetlerinden yola çıkarak Siyah ve Beyaz ürünlerinin tanıtımı ve satışı için oldukça yaratıcı bir içerik pazarlaması örneği geliştirmiş. Birleşik Arap Emirlikleri’nin geleneksel kıyafetleri olan kandura ve abayanları giyen karakterlerin Persil’in Siyah ve Beyaz şişeleri üzerine geçirilip satışa çıkarılması hedef kitleyi çarpması bakımından önemli bir pazarlama örneği. 10.000 adet sayıda üretilen Persil’in geleneksel kıyafetli şişeleri Aralık 2013’te hazırlanmış ve sadece 4 günde tüketilmiş. Kampanyanın sağladığı büyük başarıyla bu yıl tekrardan aynı uygulama Kuveyt ve Suudi Arabistan’da yapılmaya devam edecek. DDB Dubai’nin yarattığı bu proje, Dubai Lynx Awards’da Promo & Activation kategorisinde Grand Prix ödülünün de sahibi oldu.

Bahsettiğimiz yaratıcı kampanyayı izledikten sonra, içerik pazarlaması adına vurgulamamız gereken noktalarla devam edebiliriz.

Bugünkü dünya şartlarında Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler, sosyal yaşantısıyla “dünyanın gerisinde” kalmış insanların yaşadığı bir yer olarak olumsuz bir algıya sahiptir insanların kafasında. Persil’in yapmış olduğu kampanya ise bu olumsuz algıyı tamamen olumlu bir hale çevirdiği için başarılı. Kendilerini geride kalmış veya dışlanmış hisseden insanlara, tam da kötü hissettikleri nedenin, kendi giyimlerinin, aslında yaşantılarının “farklı” olmasının kötü bir şey olmadığı, onları “özel” kılan bir durum olduğu mesajını ileten Persil kampanyası, hedef kitle analizinin de oldukça başarılı bir şekilde yapıldığını gösteriyor bize. Müşterinin kendisini özel ve değerli hissettiği bir projenin/kampanyanın/içeriğin başarısız olma ihtimali yok zaten.

Yan yana gelmesi zor, siyah ve beyaz kadar keskin “ayrımcı” bir düşünceyi büyük bir buluşma olarak kurgulayan Persil, mağaza raflarında sergilediği geleneksel kıyafetli kadın ve erkek figürlerinin kılıf olarak geçirildiği şişeleriyle gerçek hayata da direkt olarak temas ediyor.

Önemli sosyolojik mesajları içerik pazarlaması olarak başarılı bir şekilde kurgulayan Persil reklamının deterjan dünyası açısından da ufuk açıcı bir özelliği var. Deterjan reklamlarının ya da içeriklerinin bahar çiçekleriyle temizlik yapmaktan mest olmuş kadınların mutlu tablolarından oluşmadığı günlerin böyle yaratıcı örnekler sayesinde çoğalması dileğiyle…