Augmented reality ya da görüyorum arttırıyorum

ikeas-augmented-reality-catalog-lets-you-virtually-demo-its-furniture-in-your-living-room

“Arttırılmış Gerçeklik” ya da “Zenginleştirilmiş Gerçeklik” ifadeleriyle Türkçeleştirilen Augmented Reality, 3 boyutlu olarak algılayıp yaşadığımız “gerçek” hayata dijital imkanların sıçramasıyla, bambaşka bir dünyanın gözlerimizin önünde açılması olarak özetlenebilir.

Gerçek dünya görüntülerinin üzerine dijital katmanları ekleyip multimedya içeriği oluşturarak aslında orada olmayan ama keşke olsa dediğimiz şeyleri varmış gibi bizlere yaşatan bir teknoloji Augmented Reality. Çok heyecanlı, farklı ve büyüleyici bir deneyim olarak insanların kayıtsız kalamadığı bir teknolojisi harikası ya da işte.

İçerik pazarlama stratejilerinin temelinde, paylaşılan içerikleri gerçekten insanlara sevdirme olduğuna göre Augmented Reality örnekleri en baştan çıkarıcı yöntemlerden biri olabilir. Olabilir diyoruz; çünkü bilirsiniz bunlar pahalı şeyler. Uygulamaların özel programlarla ve yazılımlarla geliştirilmesi bütçe açısından bazı markalara son derece uzak gibi görünse de gün geçtikçe hem dünyada hem de Türkiye’de arttırılmış gerçeklik örneklerini daha sık olarak görmeye başladık. Çıkan sonucun büyüleyiciliği karşısında markanın ya da ürünün/hizmetin unutulması ise neredeyse imkansız.

Birkaç Augmented Reality örneği ile devam edelim. Göz görmeyince insanın inanmadığı ve tam olarak kavrayamadığı uygulamalar sonuçta bunlar. “Benim neden böyle bir hayal gücüm yok?” diye kendinize güceneceğiniz Pepsi’nin Augmented Reality videosuna buyurun ilk olarak:

IKEA’nın ürünlerini yaratıcı ve şirin bir şekilde sunduğu başka bir Augmented Reality örneği:

Uygulama olarak da başarılı bir mobil pazarlama örneği olan Zappar’ın arttırılmış gerçeklik örneğini gösterebiliriz:

Bu olağanüstü dünyadan ayrılmak istemeyenler için bir de Mercedes Augmented Realitiy videosu gelsin:

Akıllı telefon kullanımının artması, web sitelerini mobile uyumlu hale getirmek ve mobile uygun içerik pazarlaması stratejisi geliştirmek dışında, teknolojinin son nimetlerinden bu şekilde yararlanmak gerçekten de farklı boyutlara atlayabilmemizi sağlıyor. Dünyanın sadece gördüğümüz ve algıladığımız kadar olmadığının ispatı olan son yılların en can alıcı teknoloji örneği Augmented Reality, içerik pazarlaması trendleri arasında da bir yıldız gibi parlıyor. Anlatmak istediğiniz ne varsa, tanıtmak istediğiniz ürün ya da hizmetleriniz neyse, sadece bir cep telefonu veya tablet yardımıyla insanlara hayal bile edemeyecekleri şekilde ulaştırabilirsiniz.

Gerçekliğin tüm dönemlerde sorgulanıp yeniden inşa edildiği bu dünyada, yaratıcılığın ve farklılığın kendine yeni boyutlar ve kanallar aradığı “gerçek bir rüya” Augmented Reality.