İçerik Dünyasında Analitik Düşünce Ne İşe Yarar?

Bir işin içerisinden çıkamadığımızda “Biz sözelciyiz zaten” deyip sıyrılmaya çalışırız ama aslında her işin bir matematiği olduğunu en iyi bilenler sıralamasında zirveye oynayabiliriz. Tabii bunda yabancısı olduğumuz için matematiğin, bulunduğu yerde kendini bize had safhada hissettirmesinin de payı var ama içerik yazarları olarak analitik düşünmek bizim işimizin en önemli parçası. Böyle olunca hemen hemen her konu, bizim için hakkında yazı yazılması mümkün hale geliyor ki “Yazarız Diyorsunuz Da Aranızda Bu İşin Uzmanı Var mı?” başlıklı yazımızda bu konuyu derinlemesine incelemiştik zaten. Merak edenler oraya bir tık atabilirler.

garanti-2

Garanti Mortgage ile çalışmaya başlarken süper güçlerimizden biri olan analitik düşünme özelliğimizi maksimum seviyede çalıştırdık ve finans dünyasının göbeğine yumuşak bir iniş yaptık. Bu tür işlerde bizi ziyadesiyle rahatlatan şey, ilk ve en önemli kuralımız olan “Basit anlat!” kuralı. Hitap ettiğimiz kitle IMF’nin üst düzey yöneticileri değil, Garanti Mortgage’a mortgage kredisi için başvurma potansiyeli taşıyan sevgili halkımız olduğuna göre burada da bu kuralı devreye sokmak kaçınılmazdı. (Neyse ki!)

Bazen kurumsal hassasiyetler yaratıcılığımızı öldürüp bizi yaptığımız işe küstürebiliyor ama Garanti Mortgage ile çalışırken gördük ki kuralları ve sınırları belli olan, kurumsal hassasiyetlerini bir hedef belirleyici olarak kullanan markayla çalışmanın konforu da hiç fena değilmiş.

garanti-1

Hem marka hem de karşımızdaki ekip bizim işimizi çok kolaylaştırdı. Önümüzde çeki düzen verilmesi, yeni ve farklı konularla zenginleştirilmesi gereken bir blog vardı.

Varmak istediğimiz hedef, anlatabileceklerimiz ve malzemelerimiz çok belliydi. Biz de bu kuralları ve malzemeleri en iyi şekilde değerlendirerek Garanti Mortgage kitlesine hem kredi başvurusu hem ev seçme hem de evi dekore etme sırasında yararlanabileceği rehber tadında bir blog hazırladık. Aynı zamanda farklı alanlardan konusunda uzman kişilerle röportajlar yaptık, elimizdeki içeriği görselleştirerek çok daha kolay anlaşılabilir hale getirmek için infografikler hazırladık.

Bu tür işlerde konu belirlerken çeşitli keyword tool’lar kullanmak çok işe yarıyor. Ancak hiçbir zaman yalnızca keyword tool’lardan yararlanmak bir içerik yazarı için yeterli gelmez. Sosyal dinleyici olmak bu işin en önemli parçası. Hem internette hem de çevremizde mortgage sürecinden geçen insanlara kulak kabartmak işimize çok yaradı. Bir de siz daha önce fark etmiş miydiniz bilmiyoruz ama biz algıda seçicilik olarak ikinci izleyişimizde fark ettik; One Day filminde Anne Hathaway’in canlandırdığı Emma karakteri, Rafe Spall’ın canlandırdığı Ian karakterini birlikte yaşadıkları evden kovarken “I paid the mortgage!” diye bağırıyor. Kesinlikle haklı. Mortage’yi kim ödediyse ev onun hakkıdır.