Hoş Geldiniz, Her Zamanki İçeriğinizden Olsun mu?

Müdavimi olduğunuz bir restoranda size sık sık yediğiniz bir yemeği ya da içeceği isteyip istemediğiniz sorulsa kendinizi özel hissederdiniz değil mi? Ya da çocukken mahalle bakkalınız para üstü çıkışmadığında sevdiğiniz gofretten verse? Kişiselleştirilmiş pazarlama kocaman bir piramit ise piramidin en alt yapı taşı da bu samimi davranışlardır diyebiliriz. Günümüzde bir trend haline gelen ve insanlara katı bir mantık çerçevesinde ürün veya hizmet sunmak yerine onların duygularına dokunup kişisel isteklerini merkeze alan bir pazarlama anlayışını, içerik pazarlamasındaki etkisi üzerinden tanımanın artık zamanı geldi diye düşünüyoruz.

Kişiselleştirme Neden Önemli?

Farklıyım, farklıyız, farklılar… Öyleyiz sahiden. Farklı zevklerimiz, hobilerimiz, düşüncelerimiz var. Durum böyleyken günümüzde en geçerli pazarlama anlayışı olan olan dijital pazarlamada kişiselleştirme bir hayli öne çıkıyor. Coca Cola, Netflix, Yemeksepeti gibi küresel ve yerel markalar dijital pazarlama stratejilerini kişiselleştirip tüketicilerinin kalbine dokunuyor. Markaların tüketiciyle yakın temas kurduğu içerik pazarlaması da yaratıcı ve kullanışlı stratejiler ile kullanıcının dikkatini markanın üzerine çekmeyi başarıyor. Kişiselleştirilmiş videolar, tasarımlar ve yazılar ile tüketicinin ilgi alanlarının kapıları aralanıyor. İçerikte kendinden bir şeyler bulan tüketici, daha çok keşfetmek istiyor.

Özel Hissettiren Kazanıyor

Özel hissetmekten hoşlanıyoruz, bunu inkar edemeyiz. Yemeksepeti de bunu erkenden keşfetmiş olacak ki kişiselleştirilmiş içerik dünyasına kişiye özel çektiği doğum günü videoları ile dikkat çekici örnekler bıraktı. Kişiye beklemediği bir anda sürprizler yapan doğum günü videoları ile müşterinin markaya olan sempatisi ve bağlılığı güçlendirilmiş oldu.

Ünlü çikolata üreticisi Cadbury ise Avustralya’da tüketicisini yeni lezzetleriyle tanıştırma için farklı bir yol izledi. “Flavour Matcher” uygulaması ile tüketicinin yaş, konum, ilgi alanı gibi özelliklerinden yola çıkarak 12 farklı çikolata çeşidinden hangisini sevebileceğini tahmin etmeye çalıştı, Facebook aracılığı ile bununla bağlantılı kişiye özel videolarını gönderdi ve paylaşmalarını sağladı.

Dünyada, reklam ve içerik denilince öncü markalardan biri olan Coca Cola ise Coca Cola Journey online dergisi ile tüketicisinin kalbini kazanmayı başardı. Bir sürü müzik, makale ve video bulunan dergide içerikler kullanıcının ilgi alanlarına göre organize edilmiş bir şekilde bulunuyor. Hal böyle olunca nasıl sevmesin kullanıcılar bu markayı?

Kişiselleştirilmiş E-Postaları Hafife Almayın

Siz de kendinizle alakası olmayan birçok mail alıp sinirlenmişsinizdir. Oysa ilginizi çeken size bir yabancı gibi davranmayıp samimi bir şekilde hitap eden bir mail, dikkatinizi çekerek sizin için faydalı olabilir. Neden olmasın?

Kişiselleştirilmiş içerik pazarlamasının en etkili kullanıldığı alanlardan biri olan e-postalar, özellikle çalışan kesim tarafından çok sık kullanılıyor. Araştırmalara göre kişiselleştirilmiş videolu e-postalara dönüş oranı, sıradan bir e-postaya dönüş oranından %96 daha yüksek.  Tüketicinin ismini kullanarak başlayan kişiselleştirilmiş “mailing” içeriklerinin yerini çok daha özel olanlar alıyor. Yaş, cinsiyet ve geçmiş alışveriş bilgilerinden yola çıkarak hazırlanmış bir yaratıcı bir e-posta, markanın müşteri ile ilişkisine önemli bir katkı sağlıyor.

Doğru Yer Doğru Zaman: Mikro An

Kullanıcıların masaüstünden çok mobil kullanıma geçmesi ile başlayan süreçte mikro anlar kavramı Google sayesinde hayatımıza girmiş durumda. Mikro anlar kısaca müşterinin aradığı herhangi bir şeye ulaşmak istediği kısa anlar anlamına geliyor. İçerik pazarlaması ve kişiselleştirmeyi bir arada kullanırken de doğru yer ve doğru zamanda tüketicinin yanında olan markalar “sadece ürününü satmaya çalışan” marka kategorisinden sıyrılıp tüketicinin gözünde sempati kazanıyor. Örneğin; kozmetik markası L’Oreal Paris, geliştirdiği uygulama ile insanlara akıllı telefonlarından istedikleri zaman ulaşabilecekleri 7/24 onlara yardımcı olacak stilist, kuaför ve makyaj sanatçısı içeriği sunuyor. Böylelikle tüketicilerinin ihtiyaçları doğrultusunda tam zamanında faydalı bir içerikle onların yanında oluyor.

Sonuç Olarak


Duyguların ve mantığın ara ara çatıştığı pazarlama dünyasında kişiselleştirilmiş içerik pazarlaması bu iki duyguyu çatısı altında birleştirmeyi başarıyor. Kullanıcısının beğenilerine ve ilgi alanlarına seslenip sorduğu sorulara en iyi cevabı kişiselleştirilmiş içerik pazarlaması ile veriyor. Kişiselleştirilmiş içerik pazarlaması; son gelinen noktada kişiye yönelik mailler, video ve web sitesi içerikleri ile özgün işler çıkartılarak çığ gibi büyüyor.