Hem gezerim hem yazarım

shutterstock_201370130

Arada bir karşımıza çıkan “işte en çok kıskanılan meslekler” başlıklı yazılar vardır ya… İşte o listenin en üst sıralarında bu abiler yer alır. Yani gezgin yazarlar. Artık onlara “blogger” demek ayıp olur, zira çıtayı epey yükseltmiş durumdalar. Hevesleri tutku, tutkuları da bir meslek olmuş. Şu karanlık kış günlerinde hikayeleri bize ilham olsun, birazcık da gıcık olalım diye sitelerine göz atalım.

Notes from the Road

Kendi tabiriyle birçok “gereksiz yeteneği” bir araya getiren bir yazar ile karşı karşıyayız. 1999’da bir yolculuğa çıkıp da ardından arkadaşları ile haberleşmek için günlükler tutan yazar, zaman içinde geniş bir arşive sahip olmuş. Hem geziyor, hem fotoğraflıyor, üstüne de çizim yapıyor. Aynı zamanda da kuşları, çiçekleri inceliyor ve hepsini itinayla sınıflandırıyor. Yani insanlarla pek de bir işi yok aslında. Gezdiği yerlerdeki belli başlı köşelerin, balıkların, çiçeklerin sulu boya çizimlerini yapan kaç yazar tanıdınız ki?

Hotels We Love

Düşün, eğlen, uyu. Bir seyahatin üç ana başlığı bu kadar net özetlenebilir. Karmaşık gezi siteleri arasında onlarca kategori, yorum vs. arasında dolaşmaktansa tık diye nokta atışı yaptırıyor. Mesela Berlin’e gideceğiz. Nerde konser izliyor buranın insanları? Hemen “play” başlığına giriyoruz. Hosteller? “Sleep” başlığına alalım. Bu kadar. Sade ve renkli. Gezdikçe yeni şehirler ekliyorlarmış, takipte kalalım.

Classe Touriste

Dünyanın bir ucunda, adı sanı duyulmamış bir kabilenin ve Kongo’daki gorillerin fotoğraflarını kimler çekiyormuş, ne yiyip ne içerlermiş, bu sorunun cevabı bu blogda. Tabii ki çoğu başarılı blog gibi, kendi kendilerine “hadi günlük tutalım” diye başlamışlar işe ama şimdi kendi başlarına bir seyahat dergisi olmuşlar. Bir Hindistan’dalar, bir İtalya’dalar. Bir bakıyoruz Alaska’ya uçmuşlar, sonra hop Kore’ye iniş yapmışlar. Bu kadar gezinin ürünü olarak birçok hikaye biriktirip, mükemmel fotoğraflarla da süslemişler.

Warscapes

Her zaman renkli ve keyifli anlarla süslü değil dünya. Warscapes’in savaş kareleri ve hikayeleri de bize bunu hatırlatmak için yayına geçmiş. Günümüzde savaşların gölgesi altında kalmış yerlerden “gerçek” haberler uçurmak için kurulmuş bağımsız bir online dergi olan Warscapes’de gününüz çok da renklenmeyebilir ama bakış açınızın genişleyeceğini söyleyebiliriz.