GusGus’un ekip çalışması dersi

gusgus

Bize çok uzak bir köşeden ulaşan bir grubun adı GusGus. İzlanda’nın kalın buz parçalarını hipnotik notalarıyla kırarak karşımıza çıkıyorlar. Dört kişiden oluşan grubun özellikle canlı performansları hepimizin öğrenmesi gereken derslerle dolu. Ama değineceğimiz ve herkesin fikir sahibi olmasını gerektiren konu ekip çalışması!

Her iş başvurusunda “Aranan nitelikler” listesinde işe başvuracak kişinin ekip çalışmasına uyumlu olması gerektiği yazar. Ama başvurduğunuz departman müdürüne gidip sorduğunuz zaman size net bir cevap veremez. En klişe cümleleri kurar; “Hep beraber uyum içinde çalışmak”, “Herkesi olduğu gibi kabul etmek.” Ama bir ekibin içine girene kadar ekip çalışmasına uygun olup olmadığınızı anlayamazsınız. Girdiğiniz ekibin eksik parçası olmama ihtimaliniz de var. Kısacası biraz saçma bir arayış olduğunu söyleyebiliriz. Ekip çalışmasının başarılı olması için ekibin nasıl oluşturulduğu ve kimin ne için seçildiği büyük önem taşıyor. Ama şimdiden cebimize yerleştirmemiz gereken kelime; disiplin!

Elektronik müziğin en başarılı isimlerinin Almanya’dan çıkıyor olması, bu alanda disiplinin sahip olduğu rolün en büyük kanıtı. Güçlü bir kontrol mekanizması, yaptığınız işi sevmek, yetenek ve en önemlisi de disiplin olmazsa elektronik müzik üçüncü sınıf, sıkıcı ritimlerden öteye gidemez. Önce Almanya sonra da İskandinavya bu konuda disiplinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor bizlere. Gusgus’un İzlanda disipliniyle bezenmiş, kusursuz ekip çalışmasını anlatmaya başlıyoruz. Bakın 25 dakikalık bir canlı performans bize ekip çalışması hakkında neler öğretiyor.

KEXP radyoları için çekilen bu videoyu izlerken öncelikle teşvik ve kontrolün gücünü görebilirsiniz. Tabii müziğe kendinizi kaptırıp dans etmeye başlarsanız hiçbir şey öğrenemezsiniz o ayrı bir konu. Grup elemanlarının birbirlerine olan desteği, aralarındaki iletişimin gücü, herkesin görevinin bilincinde olması, disiplin ve yetenek bu videoda bol bol var. Performans boyunca her şey akıcı ve olağan ilerliyor. Hiçbir terslik yok. Dikkatle izlerseniz bunun güçlü bir kontrol mekanizmasından geçtiğini zaten görebiliyorsunuz. Ritim üreticilerinden biri beyin, diğeri ise yetenek! Masaya oturuyorlar ve ortaya çıkardıkları her sesle gurur duyup, daha da keyifle işlerini yapmaya devam ediyorlar. Altyapısını oluşturdukları şarkıların vokaller tarafından kusursuzca icra edilmesi de ekibin arasında asla kopmayacak bir bağ oluşturuyor. Kimin daha iyi olduğu, kimin usta, kimin çırak olduğu da seçilebiliyor. Kadın vokalin, adama olan saygısını her çıkardığı sesin bir öncekinden daha güzel olmasından anlayabiliyoruz. Çalışma stratejilerindeki disiplin de buna örnek teşkil ediyor. Ekibin kendine ait bir dilinin zamanla oluşması lazım. İletişim, disiplinden sonraki en önemli araç. Başarı ve rahatlıkla iletişimin de kayganlaştığı ve kolaylaştığı, grup elemanlarının mimiklerle anlaşmasından anlayabiliriz.

Özetlemek gerekirse, güçlü iletişim, görev bilinci, anlayış, saygı son hız giden bir treni sakince ve akıllıca kontrol edebilmeyi ve bunu yaparken de son derece rahat olabilmenizi sağlar. Rahat olmayın demiyoruz ama disiplinli bir yaşam zaten size rahat olmayı getirecektir. Daha sonra vokal gibi dans edebilirsiniz.