Facebook organiği sıfıra düşürdü ve daha iyi oldu

shutterstock_245733400

Facebook’un reklam organiğini sıfıra düşürmesi, markalar ve bloggerlar üzerinde ciddi bir korku yaşanmasına neden oldu. Ama aslında Facebook, her zamanki gibi kullanıcılarını düşünerek böyle bir şeye kalkıştı. Her şeyi daha da detaylı hale getirdi. Bir vejetaryen artık Facebook’ta gezinirken kocaman bir biftek fotoğrafı yerine, yemyeşil bir brokoliyle karşılaşabiliyor. Hepsi hem satıcıyı hem de müşteriyi memnun etmek için. Hiç masraf yapmıyordunuz önceden belki ama şimdi yapacağınız az bir miktar masrafla, gerçekten size ihtiyacı olan insanlarla buluşma şansınız doğdu!

Doğru hedef kitle mi arıyordunuz yoksa?

Bütün firmalar, içerik stratejilerinde doğru hedef kitleye ulaşmak için yoğun bir çaba sarf ediyor. Personalar yaratılıyor, hikayeler oluşturuluyor, reklamlar hazırlanıyor, Facebook stratejisi ortaya koyuluyor, post yayınlanıyor ve takı satan bir firma “Ben sandalet almak istiyorum ama sitenizde yok” gibi bir yorumla karşılaşıyor. Hem müşteriye hem de markaya kabus! İşte bu kabustan uyanma ve doğru hedef kitlesi ile buluşma vakti geldi.

Verdiğiniz reklamı kimin göreceğini siz seçin

Eğitim, medeni hal, yaşanılan yer, müzik tarzı, giyim tarzı, maddi durum, beğenilen şeyler gibi detaylar üzerinden, müşterinizi direkt olarak Facebook karşınıza çıkaracak. Doğru tercihleri yaptığınız sürece, hedef kitlenize, az miktarda bir bütçe ile çok kolay ulaşabileceksiniz. Tek yapmanız gereken, tercihleri doğru yapmanız. Facebook’un eski stratejisinde belki yüzlerce beğeni ve yorum alıyordunuz ama hepsini satışa döndürmek veya olumlu bir etki bırakmak oldukça zordu. Elde ne kalırsa kardır düşüncesiyle hazırlanan Facebook postları artık doğru insanlara ulaşarak size tamamen kar olarak dönecek. Örnek olarak, müşterimiz Helen Doron Early English Okulları, masrafsız bir şekilde, yazdıkları blog yazısını gerçekten ihtiyacı olan kitleye ulaştırmayı başardı. Sonucunda ise beğeni sayısı kadar paylaşım sayısına ulaşmalarını sağladı.

Size bir sır verelim…

İlerleyen zamanlarda, Facebook markaların ürünlerini tek bir seferde ekrana taşıyıp, gerçek bir online satış kanalına dönüşme yolunda çalışmalara sahip. Heyecanlandınız değil mi?