Eski İçerikleri Güncellemek Neden Önemlidir, Ne İşe Yarar?

Kitap Okuyan Çocuk

Düzenli bir şekilde yeni blog içerikleri yazmak, etkili bir içerik pazarlama stratejisinin temeli. Bu konuda hemfikiriz değil mi? Yıllardır blog yazıyorsanız arka sayfalarda öylece duran tüm eski ve düşük performanslı yazılarınıza ne olacak? Emek emek işlediğiniz eski yazılarınızın biraz hatırlanmaya ihtiyacı yok mu?

Yakın gözlüğümüzü takıp konuyla ilgili sorulması gereken bazı sorular olduğunu düşünüyoruz ve soruyoruz:

  • İçerik pazarlaması stratejisi içerisinde içerik güncellemenin yeri ve önemi nedir?
  • Hangi içeriğin güncellemesi gerektiğine nasıl karar verilir?
  • İçerik güncellemesi nasıl yapılır? 
  • İçerik güncellemenin ne gibi getirileri olur?

Geri dönüp eski içeriklerinizi tekrar gözden geçirmeyi hiç düşünmediyseniz, haydi soruları cevaplamaya başlayalım!

İçerik Güncellemenin Önemi: Bizim Content’lerimiz Onlar, Sevgiye İhtiyaçları Var!

Yayınladığınız her içerik organik trafik oluşturmada başarılı olacak diye bir kaide yok. Her yüksek performanslı yazının yanı sıra arşivinizde öylece duran pek çok içerik de mutlaka vardır. Ama hayır! Eski içeriklerinizi orada öylece bırakamazsınız, o içeriklerin de sevgiye ve ilgiye ihtiyacı var. Yetiştirdiğiniz bir çiçek gibi düşünün; suyunu ve güneşini eksik etmeyin lütfen. Nasıl emekle hazırlandığını siz daha iyi biliyorsunuz.

Peki, eski içerikleri güncellemek neden önemlidir?

  • Öncelikle verdiğiniz bilgiler güncelliğini yitirirse doğru bilgi de vermez. 
  • Yazınızı hazırlarken iyi bir sıralama elde etmenize yardımcı olan anahtar kelimeler, sonrasında geçerli olmayabilir.
  • İçeriğinizi zenginleştirmek için kullandığınız geri bağlantılar bozulabilir ve kullanıcı deneyimini zayıflatabilir. (Bağlantılı makale veya video yayından kaldırılabilir.)

İçeriğin Güncellemesi Gerektiğine Nasıl Karar Verilir?: Sıradaki Şarkı Kaybettiğiniz Sıralama İçin Geliyor

Şemsiyeyle Yürüyen Adam

 

Sıralama ve trafik kaybı içeriğin güncellenmesi gerektiğini gösteren en önemli detaylardan ikisidir. Öncelikle web sitesi trafiğini gözden geçirin. Trafik kaybeden sayfaları belirlemek için Search Console’u da kullanabilirsiniz

Web sitenizin geçen yılki -web sitesi trafiğine göre- en iyi içeriğine bir göz atın. Önemli trafik oluşturan ancak son zamanlarda düşen bir içerik parçası bulun. En iyi performans gösteren içeriği inceleyin ve her bir parçanın yayınlandığı ve/veya son güncellendiği tarihi not edin. En az bir yıllık içeriği yenilemeniz gerekir. 

Her zaman geçerli olan veya gelecek aylar ve yıllar boyunca trafik oluşturmaya devam edeceğini bildiğiniz sektörle ilgili konulara öncelik vermenizi öneriyoruz. Tabii, her sene güncellenen festival ve konser tarihlerinin olduğu, yıldan yıla değişen fiyat listelerinin bulunduğu ve bunun gibi güncellenmesi gereken tarihli içerikleri her sene mutlaka güncellemek gerekiyor.

İçerik Güncellemesi Nasıl Yapılır?: Google Tazelik Sever

Eski gönderilerinizdeki tarihleri güncellemek sizce yeterli mi? Google’ın algoritması herhangi bir içerikteki bilgileri güncellemeden sadece başlığı “2022”den “2023”e değiştirmenden hoşlanmayabilir. Çünkü ziyaretçilerine mümkün olan en güncel, en yeni ve alakalı bilgileri veren sayfalara öncelik verir. 

Google içerik sayfalarıyla sevdiği şeyleri “Best Practices For Your Article Pages” sayfasında bulabilirsiniz.

Dünyayı Yeniden Keşfetmeye Gerek Yok: İçeriğinizin Güzelce Bir Tozunu Alın

En basit anlamıyla içerikte eski olan ne var ne yok güncelleyin. İçeriğinize yeni istatistikler veya daha yeni sayılar ekleyin, bozuk linkler varsa değiştirin, güncel anahtar kelimelerle zenginleştirin. İnsanlık hali, yazım hatanız olabilir, bir de bu gözle değerlendirin. Hakkımızda, SSS gibi statik sayfalarınızı da düzenli olarak güncelleyin. Mümkünse UX/UI güncellemelerini de gerçekleştirin. İçeriğinizin URL kısmında tarih varsa yeni içerik hazırlayıp mutlaka 301 yönlendirmesi yapın.

Bunları bir kez yapmak olmaz tabii, aylık bir rutin olarak kontrollerinizi yapmanız faydalı olacaktır. Google güncellemelerini de takip etmeyi ihmal etmeyin. 

İçerik Güncellemenin Ne Gibi Getirileri Olur?

Güncelleme yaptıktan sonra sonuçları hemen alamayabilirsiniz. İçerik güncellemesi arama motoru sonuçlarına anında etki etmeyecektir. Ancak düzenli olarak yapılan çalışmalar mutlaka meyvesini verecektir. 

Yazılarınız Google’ın “Faydalı İçerik Güncellemesi” (helpful content) konusuna uygun mu diye bir bakın. Sürekli güncel ve doğru bilgi veren, aradığınız cevapları tek seferde bulabildiğiniz bir içeriği okumayı siz de tercih edersiniz değil mi?