Tipsiz içeriklere çekidüzen vermece

kapak

 

Hani teknoloji ve internet hormon hapı yutmuş gibi hızla gelişti, kurbağanın diliyle şak diye sinek yakalaması gibi kolayca bilgiye ulaşılabiliyor, sosyal medya aldı başını gitti kimse tutamadı, uzun yazılar yerine fotoğraflar, infografikler, gif’ler ve video’lar internette cirit atıyor, hatta video’ları da mümkünse kısa kessinler gibi şeyler var ya, bunlar o kadar doğru ki içerik üretirken kullandığımız görsellerin doğru düzgün olmasına bugün her zamankinden daha fazla dikkat etmeliyiz (geçen haftadan bile daha fazla).

Stok fotoğraf siteleri, içerik üretirken en çok tıkladığımız siteler arasında yer alıyor (Diğerlerini başka bir yazıda yazacağız; çünkü bizim de düzenli olarak içerik üretmemiz gerekiyor ve hazır aklımıza konu gelmiş, şimdi neden harcayalım?). Çünkü Google görsellerden fotoğraf aratıp yayımlayamıyorsun öyle, bunun telifi, cezası, hapislerde çürümesi var.

Stokçu sitelerden fotoğraf seçmek başlı başına bir iştir, hatta bu iş için çalışan Stok Fotoğraf Seçici unvanlı birileri olmalı artık. Neyse, içerik sadece yazı yazmak değil madem, stok fotoğraf sitelerinden görsel seçerken yaşanılan hazin durumları ve kafaları açacak fikirleri yazalım istedik; çünkü tipsiz içerikler tıklatmaz, beğenilmez, etkileştirmez.

Bu kıza başka bir iş bulalım, yüzü eskidi bunun

Bu gördüğünüz hanımefendi Shutterstock ünlüsü. Bu kızın fotoğraflarını indirmeyin artık; çünkü her yerde bu kızın koşarken, smoothie yaparken, plajda deniz kenarında mutlu olurken, kitap okurken vs. çekilen fotoğraflarını görmekten gına geldi. Kim bu kız Allah aşkına, neden bu kadar çok hayatımızın içinde?

Bu Kıza Başka Bir İş Bulalım, Yüzü Eskidi Bunun

Lap diye ürün fotoğrafı koymak da neyin nesi?

Mesela pilates ekipmanları ile ilgili bir yazıda pilates topunun fotoğrafını koymak yerine, topla haşır neşir olan bir insanın fotoğrafını koymak daha mantıklı. “Ali bak bu pilates topu.” der gibi ne o öyle?

Lap diye ürün fotoğrafı koymayın

Yaratıcılık temalı fikirler için ampullü görsellere son!

Yaratıcılıktan bahsedip ampullü fotoğraf koymak gerçekten de yaman bir çelişki. Aydınlanma Çağı bu değildi, bu değil.

Yaratıcılık temalı fikirler için ampullü görsellere son

Yok diye bir şey yok

Diyelim ki evde yapılacak yüz maskelerinden bahsettiğimiz bir içeriğimiz var ve yoğurdun cilde iyi geldiğini söylemek istiyoruz. İlla arama çubuğuna yoğurt yazmamız gerekmiyor. Beyaz maske de yazabiliriz. Daha geniş düşünelim, daha geniş, en geniş.

Yok diye bir şey yok

Kitsch’ten uzak, kavramsal düşünceye yakın

Banal, rüküş, sıkıcı, altyapısız, ilk akla gelen görsellerden bahsediyoruz. Ampullü görseller gibi. Eli çenesinin altında uzaklara bakıp hayal kuran insan fotoğrafı yerine kurgusuyla, planıyla gerçekten içinde hayal gücü barındıran fotoğrafları seçsek ya. Ya da bir sigorta/kredi yazısı için, uzanmış bir çift avuca bırakılmak üzere başka bir elin havada tuttuğu anahtar görseli yerine güvence kavramıyla ile ilgili görsel seçilebilir. Gibi. Kavramlarla düşünüp konuyu başka yerlerden yakalamak yani olay. O zaman elde o anahtardan daha başka şeyler olur çünkü. Elleri görelim.

Kitsch’ten uzak, kavramsal düşünceye yakın