Sıfırdan başlayanlar için içeriğe giriş ders -1

Piyasaya ilk olarak bir internet servis sağlayıcısı olarak çıkan Ekolay, aynı zamanda yaşam kanallarının yer aldığı bir portal olarak uzun süre internet yayın hayatına devam etti. Bizimle içerik çalışması için görüşmek istediklerinde Ekolay’ın tamamen format değiştirdiğini ve hizmet verenle hizmet talep edeni buluşturan bir uzman/usta bulma sitesi olduğunu öğrendik. Örneğin evinizi boyatmak istiyorsunuz ve bir badana-boya ustasına ihtiyacınız var. Ekolay’a girip bahsi geçen hizmet kategorisindeki formu dolduruyor, ayırdığınız bütçeyi belirtiyorsunuz ve Ekolay üyesi boya-badana ustalarının size teklifleriyle dönmesini sağlıyorsunuz. Yani Ekolay sıfırdan başlıyordu ve biz de onlarla birlikte yola çıkacaktık.

ekolay_01

Ekolay’ın bu yeni formatta ihtiyacı olan ilk içerik çalışması oldukça geniş kapsamlı ve detaylıydı. Zaman kısa ve yapılacak iş çoktu.

Çalışmaya ilk olarak anahtar kelime analizi ile başladık. Bu araştırma sonuçları, metinleri hazırlarken bize rehberlik etti ve bu işin bizim alameti farikamızı ortaya çıkaran iş olmasını sağladı. Contentus olarak iddiamız her zaman anahtar kelimeleri içeriklerimizde en mantıklı ve kompozisyonla birebir uyumlu şekilde kullanmaktı. Ekolay için hazırladığımız çalışma, bu iddiamızın tutarlılığını gösteren en iddialı işlerimizden biri oldu.

“İnsanların benim sunduğum hizmete neden ihtiyacı olduğunu anlatır mısın?” Ekolay’dan gelen ikinci talep buydu. Yani hizmet kategorileri için blog yazıları yazılması…

Kilit nokta tamam. Şimdi bir de insanlara bu hizmeti neden işin uzmanından almaları gerektiğini ve bu uzmana Ekolay’la ulaşmanın onlara sağlayacağı avantajı anlatmak gerekiyordu. Bunun için belirtilen kategoriler için blog yazıları hazırladık ve gerçekten hizmet talep eden kişinin o işle ilgili yaşadığı sorunlardan yola çıktık. Örneğin “Evin reisi aynı zamanda tesisatçısı değildir, “Bu parça burada fazlaymış” cümlesini duymadan önce son çıkış Ekolay”dır dedik ve bir su tesisatçısına giden en kestirme yolu tarif ettik. Bu arada bu proje en hızlı çalıştığımız projelerden biri oldu. Ekolay’la birlikte kendi içimizde “level” atladık.