Sakalın var mı, var var, marka kursana marka kursana

WitnessThis-BeardBuddy-Gareth-Nathan-600x399

İki tane arkadaş varmış, birisi Gareth, diğeri Nathan. İkisi de çokça sakallı ve hafiften manyak arkadaşlarmış. Demişler biz madem çılgın tasarımcılarız ve sakallarımız da var, e ne duruyoruz, marka kursak ya, marka kursak ya.

Markanın adı Beard Buddy. Sakal kardeşliğini sadece sakal için tasarladıkları ürünleriyle 2011’den beri Los Angeles’ta devam ettiren bu kıllı ve tatlı ikili, sakal bakımı ve temizliği için işte taraktı, havluydu, şampuandı gibi ürünler tasarlıyor. Logo ve ürünlerin ambalajları da elbette fikirleri kadar orijinal. Kendi hikayelerinden, kendilerini ilgilendiren ve ortak noktaları olan bir şeyden, öyle büyük bir şeyden değil, sakaldan yola çıkıp marka kurmak… Bir sakal ve onun getirdiği sakal kardeşliğiyle kurulan Beard Buddy, yaratıcılığın her an içimizde, bazen de işte yüzümüzde gözümüzde olduğunu bir kere daha hatırlatıyor.

Belki de “Hey, ikimiz de sakallıyız. Ne kadar da çok ortak yönümüz var. Hadi arkadaş olalım.” diyerek arkadaş olmuş tipitipleri daha yakından tanımak isteyenler için Instagram hesaplarını şuraya iliştirelim: Gareth ve Nathan.

Bazen bazı fikirler o kadar basit gelir ki “Hayır ya, kesin bir şey çıkmaz bundan.” ya da “Tabii tabii, yav he he” falan deriz. “Çok saçma” deriz, ya da birileri der, hevesler kursaklarda kalır. Sadece tek bir şeyi kafanıza takmanız da iyi bir hikayenizin olabildiği anlamına gelir. İş, hikayenizi nasıl sunacağınız ya da işte sunup sunmayacağınıza kalıyor.

Bir de mesela orijinal bir fikirle çıkıp sonradan sapıtanlar da var. Mesela işte bu sakal olayı tuttu, hemen vücut losyonu da tasarlayalım gibi bir mantık falan. Onun olayı sakal kardeşliğiydi ya hani, o öyle olmaz o yüzden. Konsepti belirliyorsan onun dışına da ancak iyi bir hikayeyle çıkabilirsin. “Hazır marka seviliyorken daha fazla ürün çıkarıp, markanın tüm olayını bitirip, ama olsun daha fazla para kazanalım” gibi kötü fikirler iyi bir hikaye değil yani.

Neyse, Beard Buddy’nin sakal kardeşliği temalı manyo videosunu izleyelim. Sizi gidi tatlı ve yabanıl şeyler sizi.