İlgi Çekici Quiz İçeriği Nasıl Hazırlanır?

quiz-show

Eskiden dergilerin arka sayfalarında yer alan kişilik testleri dijital platformların da en büyük eğlencelerinden biri haline geldi. Yani zamanla platformlar değişti ama karşı konulamaz quiz çözme sevgimiz hiç değişmedi. Peki sahi quiz’leri neden böylesine seviyoruz? Gelin bunun cevabını da en sevdiğimiz yöntemle bulalım: Tabii ki quiz’le!

Tek soruluk bir kişilik testine var mısınız? Hazırsanız başlayalım: Quiz çözmeyi sevenlerden misiniz? ¨a.Evet / b.Hayır¨ Şimdi evet diyen büyük çoğunluğa özel test sonucunu açıklayalım: Çözümsüz bilmeceler size göre değil, öngörülere sahip olmayı seviyorsunuz. Minik serçe, ¨Beni kategorize etme¨ diyedursun kategorilere ayrılmış bir dünya size çok daha anlaşılır ve sade geliyor. 

Elbette quiz’leri sevmemizin tek nedeni kişiliğimiz, zevklerimiz veya tercihlerimizle ilgili bir bakış açısı sunması değil. Ne de olsa farklı quiz türleri de bulunuyor. Örneğin personality quiz denilen kişilik testlerinin yanı sıra trivia quiz’leri de favorilerimiz arasında. Trivia quiz; ilginç bilgilerle karşısındakini sınayan bir test türü. 

Trivia quiz’ler öğrenmenin, ayrıntıcı kişiliğimizi göstermenin, beyin jimnastiği yapmanın ve tabii ki eğlenirken öğrenmenin bir yolunu sunuyor. Bir zamanlar evlerin en değerli ansiklopedilerinden olan Britannica da trivia quiz’lerin öğreticiliğine ikna olmuş olmalı ki Quizzes and Games isimli bir sayfası bulunuyor. 

Quizleri her ne kadar sevsek de onları paylaşamadığımız, sonuçlarıyla ilgili yorumları ve beğenileri görmediğimiz sürece verdiği keyif de kısıtlı kalıyordu. Neyse ki dijital dünya burada imdadımıza yetişti ve quiz deneyimini bir üst noktaya taşıdı. Yani içerik pazarlaması da quiz’i bizim kadar sevdi!

Neden Quiz’ler En Çok Etkileşim Alan İçeriklerden? 

Genel olarak quiz’ler ¨Ben kimim?¨ ya da ¨Ne kadar bilgiliyim?¨ sorularına eğlenceli cevaplar veriyor. Online quiz ise alınan sonuçları paylaşılabilir hale getiriyor ve ¨İnsanlar benim hakkımda ne düşünüyor?¨ sorusuna da cevap almayı sağlıyor. Yani kendimiz hakkında öğrenmek istediklerimizi bir de arkadaşlarımızın yorumlarından dinliyoruz. 

Bilgiye dayanan sorularda bile bir eğlence unsuru barındırdığı için de sıkıcılıktan oldukça uzak. Bu zevkli tarafı nedeniyle de quiz’leri arkadaşlarımızla eğlenceli vakit geçirmek için de çözüyoruz. Sonucu öğrenmek için oldukça akıcı birkaç soruya cevap vermek de yeterli oluyor ve çoğu zaman bir videoya veremediğimiz dikkatimizi quiz’lere verebiliyoruz. Peki şimdi  biraz da işin mutfağına girmeye ne dersiniz? Kullanıcıların ilgisini çekecek quiz içerikleri nasıl hazırlanıyor öğrenmek için adım adım ilerleyelim. 

Nasıl Quiz Fikri Bulunur?

Hazırlayacağınız quiz’in hedef kitlesini belirlemek ilk adımınız olmalı. Çünkü hedef kitleniz quiz fikri üzerindeki en belirleyici kriterlerden biri. Örneğin bir film ve dizi platformusunuz, nostaljik bir yapımın ne kadar geniş bir kitleye hitap edeceğini görmek için quiz hazırlamak istiyorsunuz. Bunun için hem milenyal hem de Z kuşağını kışkırtan bir quiz fikri bulmalısınız. 

Hedef kitlenizi belirledikten sonra da ilgi çekici bir başlıkla kullanıcıları içeriğe çekmelisiniz. Yine film yapımı örnek üzerinden gidecek olursa, BuzzFeed’in sık sık yaptığı gibi ¨Y kuşağı değilsen bunları bilmen mümkün değil¨ gibi challenge içeren bir başlığa sahip quiz hazırlayarak istediğiniz ilgiyi uyandırabilirsiniz. 

Şunu da belirtelim; diğer içeriklerden farklı olarak quiz fikrini belirlerken herhangi bir konuya bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Hatta eğlenceyi artırmak için sıradışı düşünmenizi öneririz. Quiz konusu ne olursa olsun zekice tasarlanmış sorularla kullanıcılara keyifli vakit geçirtirken ihtiyacınız olan verilere ulaşabilirsiniz. Örneğin TIME gibi Do You Eat Like a Republican or a Democrat? gibi ¨Yemeğin siyasetle ne ilgisi var?¨ dedirtecek, alakasız gibi görünen ama eğlence dozu da yüksek bir fikirle yola çıkabilirsiniz.

Nasıl Quiz Sorusu Hazırlanır?

Quiz sorusu hazırlamak için insanların temel güdülerini hedefleyin: Arzu, merak ve rekabet… Derinlerde bir yerde hepimizin arzusu Mandalorian ya da Bo-Katan Kryze olmaktır. Bu yüzden ¨Mandalorian mısın Moff Gideon mı?¨ quiz’ini cevaplarken içten içe kahramanlık payesini almayı ve Mando olmayı arzularız. Siz de ¨Tam da merak ettiğim ya da istediğim bu¨ dedirtecek türden cevaplar verilmesini sağlayan quiz soruları hazırlayabilirsiniz. 

Kendimizle ilgili bir özelliği ya da bir konuyla ilgili detayları merak etmek de ¨Testi Çöz¨ butonuna tıklamak için yeterli bir motivasyon kaynağı. Bazı soruların konuyla alakasız denilecek kadar eğlenceli olmasına bazılarınında seyirci jokerini kullandıracak kadar sınayıcı olmasına dikkat edebilirsiniz.

Okuldaki testlerin aksine online quiz’lerin sonucunu sadece biz görürüz. Bu yüzden bir konu hakkında ne kadar bilgimiz olup olmadığını ölçen quiz’leri hiç çekinmeden çözeriz. Quiz sorularının bir kısmında detaycı davranarak kullanıcıların kendi kendilerine meydan okumalarını sağlayabilirsiniz. 

Son olarak en iyisinin kendinize sınır koymamak olduğunu tekrar hatırlatalım. Quiz sorularınız sadece metinlerden değil görseller ve giferden de oluşsun. Tabii bir quiz’in en önemli ve merakla beklenen kısmı olan sonucu da aynı keyifli tonla hazırlayın. Tüm sonuçların bir miktar mutluluk içermesine önem verin. Ne de olsa kimse içinin kararması için kahve falı baktırmak istemez!