İçeriklerde Başka Sitelere Link Vermek Neden Önemli?

Sürekli kendi hazırladığımız içeriğe backlink almaktan bahsediyoruz, buna kafa yoruyoruz, olsa ne güzel olur diyoruz ama peki ya bizim dışarıya verdiğimiz linkler? Onlar da SEO için önemli değil mi? Anlattığımız bir konuda güvenilir bir intiba bırakmak için, ortak bir düşünceden beslendiğimizi kanıtlamak için yardıma ihtiyacımız yok mu?

Şimdi tüm bu soruların ışığında başka sitelere link vermek (backlink vermek) neden önemli konusundan bahsedeceğiz. Google’ın sıklıkla değişen algoritmasında güncel bilgilerden yola çıkarak hazırladığımız yazımız dileriz meyvesini verir ve size yüksek trafik olarak döner.

Geri Bağlantı Vermek Nedir? Neden Önemlidir?

Başka sitelere link vermek, sitenin otorite ve güvenilirlik değerlerini iyileştiren bir uygulamadır. Başarılı bir SEO stratejisinin ise olmazsa olmazıdır. Çeşitli kaynaklardan geri bağlantı kullanarak sitenizin alanınızla ilgili alaka düzeyini, arama motorlarındaki itibarını ve güvenilirliğini artırabilirsiniz. 

Hadi bize inanmadınız, Google’dan John Mueller de şöyle diyor, bir de onu dinleyin:

“Diğer web sitelerine bağlantı vermek, kullanıcılarınıza değer yaratmak için güzel bir yol. Çoğu zaman bağlantılar, kullanıcıların daha fazla bilgi edinmesine, kaynaklarınızı kontrol etmesine ve içeriğinizin bununla ne kadar alakalı olduğunu daha iyi anlamasına yardımcı olur.”

Google’ın kullanıcı faydasını ön planda tuttuğunu düşünürsek  buradan geri bağlantı kullanarak sitenize değer katacağınız sonucunu çıkarabiliriz.

Bakın Google, algoritmasını yüzlerce kez değiştirir, iyi bir geri bağlantı profiline sahipseniz kafanız rahat olur, değilseniz de emeklerinize yazık olur. (Anneniz söylüyormuş gibi düşünün.)

Sitenize Otorite Kazandırır: Koltuğunuza Rahatça Yerleşin

Geri bağlantı vermek hâlâ site inşası için önemli. Google’ın sizi tanıması ve güvenmesi için geri bağlantılarla beslenmeye ihtiyacı var. Sonunda da okuyucunun deneyimini geliştirmek adına eklediğiniz linklerin size otorite kazandırmak gibi bir hediyesi var. 

Yeni bir sayfa iseniz kaliteli ve alakalı linkler kullanın ki Google da sizi göklere taşısın. Google tarafından keşfedilip güvenilir bulunursanız aranma dehlizlerinde kaybolmazsınız. Hızlıca dizine eklenip, içeriğinizle ilgili arama yapan kişilerin önüne daha kısa sürede çıkabilirsiniz. 

2022 Google Arama Trendleri Raporu’na göre kombin kategorisinde “Sek Erkek Kombinleri” çok aratılan longtail keywordler arasında. Tekstille alakalı bir site yönetiyorsanız dilerseniz buradan da bir çıkış yakalayıp “anchor text”lerinizi çeşitli linklerle donatabilirsiniz, “fa da olur ama do gibi olmaz” diyelim siz anlayın. 

Geri Bağlantı Trafik Yönü: Akıcı

 

Geri bağlantının başka ne faydası var bakalım. Trafiğinizi artırmanıza katkı sağlar. Tabii burada önemli olan hedef kitlenizi sitenize çekmek. Bunun için de linklemeleri yaparken alakalı referans, alakalı kelime öbeği kullanmanız gerekiyor. Bu kadar dürüst olduğunuz için eminiz Google sizin kıymetinizi anlayacaktır. Bağlantı ve köprü trafiğiniz açık olsun.  

Bonus: Geri Bağlantı Verirken Nelere Dikkat Etmeli

Geri bağlantı verme konusunda dikkat etmeniz gereken durumları madde madde yazdık, buyursunlar.

 • Backlink vermek iyidir ama her backlink iyidir diyemeyiz.  
 • Güvenilir site vereceğim diye alakasız sitelere yönlendirmeyin. 
 • Bağlantıların güvenilirliğinden emin değilseniz Majestic üzerinden güvenilirliğini ölçebilirsiniz.
 • Siteye güvenmiyorsanız ancak kullanıcıların okuma deneyimini zenginleştirmek istiyorsanız Nofollow olarak işaretleyin.
 • Backlinklerin yerleşim yerleri önemli. Okuyucunun görebileceği yerlerde olması gerekiyor. Footer ve sidebar gibi yerlere geri bağlantı yerleştirmemenizi öneriyoruz.

Bağlantılarım rakip siteden çok ancak sıralamam düşük diyorsanız​ sebepleri:

 • Kalitesiz veya alakasız içerik 
 • Google cezası 
 • Yavaş yükleme
 • Güncellenmemiş eski içerik 
 • Kötü optimizasyon 
 • Kullanıcıların aradığı eksik anahtar kelimeler
 • Toksik backlinklerinizin olması (Google Search Console’dan kaldırabilirsiniz.)
 • Geri bağlantılarınızın çoğu spam sitelerden gelmesi olabilir.

 

Bakın yolumuzun sonu yine kaliteli ve anlamlı içerik oluşturmaya çıktı. Backlink almak kadar başka sitelere geri bağlantı vermenin önemli olduğunu ve bunları yaparken anlamlı bağlantılar kurmak gerektiğini bir kez daha zikrettik. İkisini birlikte yaptığınız zaman bir şeylerin değiştiğini görebilirsiniz. Gördüğünüzde lütfen bize de haber verin, birlikte sevinelim.