Hangi internet mecrası hangi tanış?

hangi-internet-mecrası-hangi-tanis “İnterneti internet yapan mecralar hangi tanışlarımız olurlardı?” diye düşündük. Ne da olsa annemizden babamızdan daha çok onlarla haşır neşiriz. Eskiden günümüzün büyük kısmını öğretmenlerimizle geçirmek zorunda kalıyorduk, şimdi internet var ve hepsiyle tanıştığımıza memnunuz.

Başlıyoruz.

Google (Anne)

Dünyanın en vazgeçilmez varlıkları olan annelerimizi elbette Google’a benzeteceğiz. Google’sız bir günümüz olabilir mi, olamaz. “Anne şu ne?”, “Anne bu neden böyle?”, “Anne onu nasıl yaparım?” sorularındaki anneyi kaldırıp yerine Google’ı koyun, bayağı oluyor.

Facebook (Teyze)

Kim kiminle nereye gitmiş, kim kiminle arkadaş olmuş, kim aslında kimmiş gibi en lazım (!) bilgilerin, her türlü dedikodunun, uzaktan, yakından, profilden analizlerin devi Facebook, teyzemiz gibi. Anne yarımız, yeri geldiğinde bizi uyaran, yeri geldiğinde arkadaşımız gibi olan biricik teyzelerimiz gibisin Facebook.

Twitter (Amca)

İki çift kelam eder, köşesine çekilir. Hafif serttir, sözünü sakınmaz, babanın olmadığı yerde onun sözü dinlenir. Bir ağırlığı olduğu kadar zeka pırıltılı esprileri de vardır. Merhaba Twitter, sana amca diyebilir miyiz?

Instagram (Kadın cinsiyetli kuzen)

Bizden birkaç yaş büyüktür, sosyaldir, havalıdır, deli doludur, süslüdür, gevezedir. Arkadaşlarını, sevgililerini anlatır ve büyüyünce onun gibi olacak mıyız diye merakla büyümeyi bekleriz. Bizim için büyük, aile büyükleri için küçük, kendince tamamdır. Instagram, bu hafta sonu janjanlı çantanı biz takabilir miyiz?

Pinterest (Hala)

Becerikli, özel ilgi alanları ve hobileri olan, her görüştüğümüzde evinde değişik objelere rastladığımız, teyzemiz kadar sık görüşmesek de çok sevdiğimiz, inceden özendiğimiz halamız gibidir Pinterest. Özel günlerde gardıropları itina ile karıştırılır.

Foursquare (Bacanak)

Hangi araçla nereye nasıl gidilir, hangi mekan nerededir, nerede ne yenir ne yenmez gibi lokasyon ve keyif odaklı bilgilere sahip, doğuştan İETT ve Vedat Milor ruhlu bacanaklar gibidir Foursquare. Beraber gidilen mekanlarda hemen tanınır, saygı görür ve sevinç gösterir kendisi. İş, insan ilişkisine gelince elbette kişisel fikirler devreye giriyor ve sigortalarımız atabiliyor. Sizce Facebook eltiyse ya da Twitter enişteyse falan paylaşabilirsiniz. Dayıyı nereye koysak mesela?