3 adımda 1000 adım: İçerik takvimi oluşturma

icerik_takvimi

Şirketin faaliyet alanına uygun, güncel içerik paylaşımı, bugün yapılan işte sağlanacak başarı üzerinde önemli bir faktör. İçerik üretimi, tüketiciyle daha samimi ve anlaşılır bir iletişim kurma konusunda etkili bir yol sunuyor. Ama nereden başlamalı, nasıl anlatmalı, kimi hedef almalı gibi kafalarda deli sorular da dolanıyor. O zaman şöyle yapalım; bir içerik takvimi hazırlayalım, oradan akalım.

1. Satış döngülerine bak!

Şimdi, içeriği neye göre yaratıyoruz? Önce bir şirketin satış döngülerini anlayalım. Bunu anlamak için de şunu soralım:

İnsanlar nasıl bizim müşterimiz haline geldi? Web sitemizden mi, televizyon reklamlarından mı, yoksa konu komşudan mı duyuyorlar? Bu sonuçları elimize aldığımızda, bizi duyanlar, daha fazla bilgi isteyenler, yeni müşteriler ve eski müşteriler gibi bir tablo ortaya çıkıyor. Bunları iyi analiz edersek de müşterinin ilgi alanına yönelik içerik üretme şansımız oluyor.

2. Beni kategorize et

Müşterimizi analiz ettik; gelelim ihtiyaçlarına karşılık verebilmeye. Elimizde sunulmaya hazır sayısız malzeme var ama en iyi nasıl sunabiliriz? Nasıl iyi bir ilk izlenim yaratırız? Son anda gelecek müşteriyle nasıl ilgileniriz ve hali hazırdaki müşterinin ilgisini nasıl canlı tutabiliriz? Yeni ne sunabiliriz? Müşteri ile aramızdaki ilişki için böyle bir liste çıkardığımızda işler çok daha kolay ve hızlı ilerliyor. Nokta atışı yapılabiliyor. Buraya dikkat!

3. Sıra takvim oluşturmada

Şöyle bir baktığımızda çok çeşitli içerik var. Blog içerikleri, haber bültenleri, reklamlar ilk akla gelenler, dahası da var. Her mecrayı, tüm olasılıkları değerlendirmek lazım. Fotoğraflar, video’lar, sosyal medya güncellemeleri, infografikler, tablolar, e-book’lar… Hangisi bizim müşterimizin daha çok ilgisini çekerdi? Buna bakmak lazım.

Bonus: Görsel Ekleme Süresini Belirleyin!

İçerik takvimi oluştururken birçokları tarafından atlanan nokta görsel hazırlama süresidir ve doğru planlanmadığı zaman içerik yeterince zengin olmaz. Çünkü iyi hazırlanmış bir görseli insanların anlama süresi saniyenin 10’da 1’idir. 200 – 250 kelimelik bir metnin anlaşılma süresi ise 60 saniyedir. Tabii ki görsellerle her şeyi anlatmak mümkün değil. Fakat anlattığınız konuları görselle desteklemeniz anlatımı güçlendirir. Görsel hazırlama süresi ise bazı durumlarda uzayabiliyor. Herhangi bir program indirmeden kolayca görsel hazırlamak için Canva’dan yararlanabilirsiniz. Böylece hem içerik takviminizde bir içerik için hesapladığınız süre gereğinden fazla uzamaz hem de istediğiniz görselleri sadece sürekleyip bırakarak halletmiş olursunuz.

Tabii bir de müşteriye sadece satışa odaklı içerik vermemek, hakikaten fayda sağlayabilir olmak lazım. Sonra veryansın!