Bir “Müşteri bu ürünü neden alsın, anlat bakalım” projesi…

Teknosa müşterisini iyi tanıyan ve kendine kullanıcı alışkanlıklarını rehber edinen bir marka. Markaya ait reklam kampanyalarının ve viral çalışmalarının bu kadar ses getiriyor olması da buradan kaynaklanıyor. Teknosa e-ticaret ekibi, Usersports ile yaptığı detaylı çalışma sonucu kullanıcı alışkanlıklarından yola çıkarak web sitelerinde de onları bir adım öne çıkaracak yepyeni bir iş yapmaya karar verdiler ve bu noktada yolları bizimle kesişti.

teknosa_01

Bir ürünün en önemli özelliklerini müşteriye en basit ve anlaşılır şekilde anlatmanın yolu bir satış görevlisinin bakış açısını yakalamaktır.

Teknosa için yaptığımız işe özetle, “Müşterinin bir ürünün bilmek istediği özelliklerini, duymak istediği kelimelerle anlatmak” diyebiliriz. Kendimizi herhangi bir Teknosa mağazasındaki satış görevlisinin yerine koyduk. Ürünlerle ilgili sorulması muhtemel soruları düşünüp bunların cevaplarını içeren, basit, net ve anlaşılır tanıtıcı metinler hazırladık. Sayısal verileri sözele çevirdik ve insanları bulmaca çözmekten kurtardık.

teknosa_2

Taslakları hazırlarken ürünler üzerinde birer eksper gibi çalıştık. Bir süpürgeden çıkan 66 desibel sesin, aslında o süpürgeyi bir “Sessiz süpürge” yaptığını ve kullanıcının da bilmek istediğinin tam olarak bu olduğunu tespit ettik.

Teknosa’ya hazırladığımız bu içerik çalışması için aynı zamanda kelime araştırması yaparak metinlerin SEO uyumlu olmasını sağladık. Sonuç olarak hem kullanıcının işine yarayan bilgiler içeren hem arama sonuçlarında Teknosa’yı üst sıralara taşıyacak nitelikte hem de bizi bile yazdıklarımızı okurken ürünü almaya teşvik eden bir çalışma ortaya çıkarmış olduk. Teknosa bu işle birlikte devrimlerine bir yenisini daha eklerken biz de bu işin bir parçası olmanın haklı gururunu yaşadık.